dieta przeciw rakowi
Jak zdrowo się odżywiać

Dieta przeciw rakowi – według Michała Tombaka cz.2.

5/5 - (2 votes)

We wcześniejszym wpisie Dieta przeciw rakowi przedstawiłam substancje, których należy unikać, według Michała Tombaka. Ważne jest również, aby zadbać o odpowiednie odżywianie, dzięki któremu dostarczymy naszemu organizmowi substancji, które pomogą nam wytrwać w dobrym zdrowiu i ochronią nasz  organizm przed rakiem. W tym artykule przedstawię jakie są to substancje, zdaniem Michała Tombaka.

Substancje, które są naszymi obrońcami

Nasze pożywienie powinno zawierać składniki zwiększające obronne właściwości organizmu, co pozwala mu
przeciwstawiać się działaniu substancji rakotwórczych i innych szkodliwych związków.
Przede wszystkim są to witaminy, szczególnie A, C i E, a także B2 i PP. Wysokie stężenie witaminy C w organizmie także blokuje powstawanie substancji rakotwórczych z azotanów i azotynów. Witamina E chroni przed szkodliwym oddziaływaniem produktów utleniania tłuszczów. Witamina A sprzyja zabezpieczeniu przed różnymi postaciami raka. W witaminę A jest bardzo bogata wątroba zwierząt i tran, w mniejszym stopniu zawierają ją jaja, masło śmietankowe, produkty mleczne. Karoten, który w organizmie człowieka przekształca się w witaminę A, można otrzymać z takich produktów roślinnych jak marchew, czerwona papryka, pietruszka, szpinak, cebula. Jest  również w morelach, pomidorach, dyni oraz w innych owocach i warzywach o barwie żółto-czerwonej lub pomarańczowej.

Zażywając preparaty witaminy A, C i E należy pamiętać, że ich nadmiar może przynieść organizmowi szkodę. Należy spożywać tylko naturalne witaminy. Najbardziej bogata w witaminę E jest wątroba cielęca, nerki bydła rogatego, ziarna pszenicy, owsa, żyta, kukurydzy, groch, pietruszka, żółtko jaja kurzego, marchew, cebula.

Podstawowym źródłem witaminy C (kwasu askorbinowego) są warzywa, owoce, jagody i zielenina. Najwięcej witaminy C jest w owocach dzikiej róży, czarnej porzeczce, czerwonej papryce, chrzanie, pietruszce, koperku, rokitniku. Niemało kwasu askorbinowego znajduje się w owocach cytrusowych oraz w jabłkach (szczególnie antonówkach).
W porze zimowej i wiosennej głównym źródłem witaminy C są dla nas ziemniaki, kapusta świeża i kiszona, jabłka, a także cytrusy i ich soki.

Włóknisty sojusznik

Angielski chirurg Barcket w czasie pracy w Afryce zauważył, że rak jelita grubego rozpowszechniony w Europie, jest rzadko spotykany wśród ludności miejscowej, która spożywa znacznie więcej produktów włóknistych (celuloza, pektyny). Okazuje się, że są one swoistą, wewnętrzną miotłą jelita; sprzyjają szybkiemu usunięciu szkodliwych produktów, niszczą procesy gnilne i działalność bakterii, które uczestniczą w powstawaniu substancji rakotwórczych. Podstawowym źródłem włókien pokarmowych są chleb i mąki grubo mielone, kasze – gryczana, owsiana, kasza jaglana, warzywa liściaste.
Ważną rolę w profilaktyce raka odgrywają sole mineralne zawierające magnez, wapń i selen. W magnez bogate są rośliny strączkowe, pszenica, żyto, owies, gryka. Znajduje się on również w wielu warzywach i owocach. W wapń bogate są żółty ser i twaróg, fasola, marchew, kapusta. Najwięcej selenu wykryto w grochu i burakach.
Istnieją dane, że substancje – obrońcy znajdują się w niektórych grzybach – borowikach, opieńkach, a także w produktach otrzymywanych z soi.

Należy zaznaczyć, że żadna dieta nie daje absolutnej obrony przed rakiem, ale niewątpliwie może w znacznym stopniu obniżyć prawdopodobieństwo zachorowania. Różnorodny, bogaty w naturalne witaminy jadłospis pozwoli organizmowi wybrać z pożywienia niezbędne dla niego substancje lecznicze.
I jeszcze jedno. Jak mówił doktor Gerzon (największy specjalista w dziedzinie leczenia raka): Rak to zemsta natury za nieprawidłowo spożywane posiłki. W 99% ze 100 to zatrucie własnymi toksynami i tylko 1% to nieodwracalne zmiany, które występują w organizmie. Są „ofiary” raka (tylko 1%) i są jego twórcy (99% ), o tym każdy powinien wiedzieć.

 

Zapraszam do przeczytania innych artykułów na moim blogu, w których przedstawiam sposoby i metody dbania o swoje zdrowie przedstawiane przez Michała Tombaka.

 

Tekst napisany w oparciu o książkę Michała Tombaka „Droga do zdrowia”. Inne książki M.Tombaka możesz zobaczyć TUTAJ.

Leave a Reply