Jazda na rowerze stała się bardzo popularnym sposobem na aktywne spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu. Często jest także alternatywnym środkiem transportu do pracy, szkoły, na pocztę czy małe zakupy. Łącząc obie opcje mamy jednocześnie to, co przyjemne, zdrowe, a także pożyteczne :) Jakie zalety ma taka forma ruchu i jakie efekty daje nam jazda na rowerze?
Dla wielu osób, które nie przepadają za wizytami na siłowni czy salce fitness, rower jest fantastycznym rozwiązaniem, by poprawić kondycję i wygląd lub zrzucić zbędne kilogramy. Odchudzanie w takiej formie to sama przyjemność! Dla osób, które potrzebują ciszy i spokoju samotne wyprawy rowerem są idealnym sposobem na regenerację, a dla tych, którzy lubią, gdy coś się dzieje, idealne będą wycieczki rowerowe w towarzystwie znajomych.
Jazda na rowerze a odchudzanie
Rower wygrywa z bieganiem, siłownią i wieloma innymi rodzajami sportu w przypadku osób, których wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi więcej niż 26, ponieważ przy wysokim BMI wskazane jest, aby w trakcie wysiłku fizycznego generować jak najmniej stresu i obciążeń (jazda na rowerze nie obciąża stawów).
Co daje jazda na rowerze?
Dla kogo jazda na rowerze?
Jazda na rowerze to sport dla KAŻDEGO. Zarówno dla osób starszych, jak i młodszych, szczupłych i tych bardziej pulchnych, dla mężczyzn i kobiet. Na rowerze jeździć może każdy! Jedynymi przeciwwskazaniami są poważne schorzenia układu krążenia oraz zaawansowana choroba stawów i kręgosłupa.
Ważne jest jednak, aby zadbać o odpowiedni dobór roweru (jego wielkość), a także o odpowiednią wysokość siodełka i odległość kierownicy. Jadąc na rowerze powinniśmy czuć komfort, bez zbędnego napięcia lub ucisku mięśni, ani bólu stawów. Złe ustawienie kierownicy i siodełka czy niewłaściwy dobór roweru może prowadzić nawet do kontuzji.
Po jakim czasie pojawią się efekty?
Jak każdy rodzaj aktywności fizycznej, jazda na rowerze, aby przyniosła efekty, nie może być zdarzeniem jednorazowym. Owszem poczujemy się odprężeni i dotlenieni, ale gdy chcemy zrzucić zbędne kilogramy to za mało. Ważny jest regularny trening. Poleca się więc min. 1-2–godzinne przejażdżki, przynajmniej dwa razy w tygodniu. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednią, dobrze zbilansowaną dietę, opartą na warzywach, bez słodyczy czy fast foodów. Dopiero wtedy można zaobserwować korzystny wpływ na swój wygląd.
Wycieczki rowerowe zaczynajmy od krótkich tras, aby z czasem stopniowo zwiększać dystans i wysiłek fizyczny. Dzięki temu nasze mięśnie stopniowo przyzwyczają się do wysiłku, a nam pozwoli to uniknąć zakwasów.
Pamiętajmy o uzupełnianiu płynów podczas jazdy! Zawsze zabierajmy ze sobą wodę lub płyny izotoniczne i popijajmy co jakiś czas kilka łyków (nie czekajmy, aż poczujemy pragnienie).
Nie ma znaczenia, jaki rower wybierzemy, czy będzie to rower miejski czy trekkingowy, ważne jest natomiast, aby był wyposażony w przerzutki, które pozwolą na efektywna i niemęczącą jazdę.
Jeśli szukasz odpowiedniego roweru w najlepszej cenie, to TUTAJ znajdziesz szeroką ofertę rowerów dla kobiet, TUTAJ dla mężczyzn, a TUTAJ dla dzieci.
Jeżeli natomiast szukasz rowerka dla maluszka znajdziesz go TUTAJ
15 maja 2017 at 12:05
konieczne jest odpowiednie uzupełnianie płynów. Jeśli nie jesteś wyczynowcem oraz stosujesz odpowiednio zbilansowaną dietę, nie jest konieczne spożywanie napoi izotonicznych to wypadałoby spożywać odpowiednią ilość wody mineralnej, która jest naturalnym źródłem elektrolitów. W normalnych warunkach zaleca się picie 2-2,5l/dzień, jednak przy intensywnym wysiłku w upalny dzień ilość ta może wzrosnąć nawet do 4l/dobę. Najlepsza będzie woda mineralna ID’EAU o alkalicznym pH i regenerującym poziomie redoxu.
17 września 2017 at 13:23
Na ostatnie urodziny dostałam rower miejski firmy Indiana i teraz staram się nim jeździć jak najczęściej, bo nie dość, że pomija się tłum na mieście to jeszcze jest to jednak jakiś wysiłek fizyczny.