sposoby na zdrowe odchudzanie
Jak być zdrowym

Odchudzanie bez odchudzania

4.7/5 - (4 votes)

Wciąż wiele osób szuka takiego sposobu na schudnięcie. Czy w ogóle jest możliwe odchudzanie bez odchudzania? Co się może pod tym kryć? czy wielkie obżarstwo i nicnierobienie? czy może coś innego?

Dzisiaj chciałam Wam przekazać to, co proponuje w swojej książce „Odchudzanie bez odchudzania” Stefania Korżawska, która zrewolucjonizowała moje myślenie o zdrowym odżywianiu, ale również o odchudzaniu.

Stefania Korżawska o swojej książce „Odchudzanie bez odchudzania”

W książce „Odchudzanie bez odchudzania” nie podaję ani cudownych diet, ani cudownych eliksirów na odchudzanie, bowiem nie cud decyduje o odchudzaniu, tylko właściwa praca organizmu. Należy więc za pomocą zdrowego pożywienia i zdrowych herbatek ziołowych stworzyć mu takie warunki do jej wykonania, żeby sam zaczął odchudzać.

Budowanie więc zdrowia to najskuteczniejsza walka z otyłością.

Ręczne zaś sterowanie odchudzaniem, które polega na zbiciu tkanki tłuszczowej za pomocą środków farmakologicznych, drastycznych diet i silnych herbatek ziołowych  kończy się najczęściej zaburzeniem funkcji życiowych organizmu, efektem jojo i rozgoryczeniem odchudzającego.

 

Od czego zacząć odchudzanie bez odchudzania?

1. Pierwszym krokiem jest zatrzymanie się, zwolnienie, wyciszenie myśli. Jest to ważne, aby stworzyć sobie odpowiednie warunki do zastanowienia się nad zasadami, które chcemy wprowadzić w życie. Jeżeli myślimy poważnie o odchudzaniu, to musimy zmienić nasze przyzwyczajenia żywieniowe, zmienić tryb życia, a to wymaga mentalnego przygotowania się.

2. Następnym krokiem jest zastosowanie podstawowych zasad odżywiania.

  • żywienie zgodne z klimatem i porami roku- w czasie chłodnej części roku – od jesieni do wiosny- należy jeść dużo gotowanego i ciepłego, a w czasie ciepłych miesięcy można jeść to co delikatnie wychładza organizm: surowe warzywa i owoce, popijać wodę mineralną itp.
  • podział pożywienia na jedzenie na co dzień i od święta. Kiedyś smażone mięso, bigos, tłuste sosy i tłuste rosoły jadano od święta, a na co dzień jedzenie było proste i energetyczne. Do takiego podziału powinniśmy wrócić.

3. Należy poprawić pracę wątroby, która jest naszym laboratorium. Gdy wątroba prawidłowo pracuje to przejmie kontrole nad tłuszczami w organizmie.

4. Musimy zadbać o aktywność fizyczną i to najlepiej na świeżym powietrzu. Jest to potrzebne nie tylko dla zdrowego ciała, ale także dla zdrowego ducha.

5. Na koniec najważniejsze – zapewnić organizmowi odpowiednie warunki do pracy. Przytoczę tutaj podstawowe zasady odżywiania według Stefanii Korżawskiej. Opisywałam je również we wcześniejszym wpisie „Prawidłowe żywienie według Stefanii Korżawskiej”.

  • ze względu na to, że żyjemy w klimacie gdzie przez większą część roku jest chłodno, należny jeść jak najwięcej pokarmów ciepłych, gotowanych. Jest to ważne również dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, także dla wątroby,
  • jeść owoce głównie  sezonowe lub uprawiane na naszym terenie, można spożywać owoce tropikalne, ale z umiarem. Podobnie rzecz się ma z sokami, najlepiej gdy są to soki i kompoty przygotowane z naszych owoców, a surowe soki tylko latem,
  • kefiry najlepsze są latem, ponieważ wychładzają organizm,
  • dzień rozpocząć od ciepłego śniadania, np.owsianki – jak ją przygotować według przepisu Stefanii Korżawskiej opisałam w poście „Dieta owsiankowa – hit czy kit”,
  • bazować na produktach naturalnie przetworzonych, przetworach tradycyjnych; zrezygnować z produktów zamrażanych, konserwowanych, ze skażonego środowiska czy utrwalanych promieniowaniem jonizującym. Naturalnie przetworzona żywność zawiera naturalną energię, której produkty zamrożone czy utrwalone w inny sposób nie mają, jest to „martwa” pod względem energetycznym żywność.
Olejek eteryczny WLOSS wspierający proces odchudzania

Co jeszcze można znaleźć w książce?

Książka, oprócz opisu zasad zdrowego, naturalnego żywienia, zawiera pytania i porady w konkretnych przypadkach opisywanych pani Stefanii przez różne osoby mające problem ze zrzuceniem zbędnych kilogramów. Odpowiedzi na te pytania i wątpliwości udzielone są prosto i konkretnie.

W książce tej znajdziemy również przepisy na herbatki ziołowe, które są pomocne przy odchudzaniu, ponieważ rozgrzewają, wzmacniają, oczyszczają organizm. Znajdziemy tu m.in. przepis przygotowania herbatki mistrzowskiej, która rozprasza wilgoć w organizmie; herbatkę słoneczną i wiele innych, o których mało się mówi i pisze. Kolejna część książki zawiera wszystkie potrzebne informacje na temat oczyszczania organizmu, a dokładnie jak je przeprowadzić i dlaczego jest tak ważne.

Znajdziemy tu również propozycje jadłospisów na czas oczyszczania organizmu i przepisy na różne potrawy. Po okresie oczyszczania ważne jest , aby dostarczyć organizmowi pożywienia energetycznego. Pomocą w przygotowaniu takich potraw są podane w książce gotowe jadłospisy i sposoby przygotowania potraw o takich właściwościach.

W swojej książce Stefania Korżawska odnosi się po pewnych mitów i przekonań na temat odżywiania, np. czy jeść mięso czy nie, co jest lepsze: masło czy margaryna, jaka ilość spożywanych warzyw i owoców jest najlepsza dla naszego organizmu, co jest ważniejsze- zupa czy drugie danie, czy pić mleko, czy kawa jest zdrowa, a także jakie mięso jest najlepsze, jakich przypraw używać.

Dla kogo jest książka „Odchudzanie bez odchudzania”?

Jest to książka nie tylko dla osób, które chcą zdrowo i skutecznie schudnąć, ale również dla osób, które chcą zrobić dla siebie coś dobrego, chcą zatroszczyć się o siebie, o swoje ciało i otoczyć je odpowiednia opieką, chcą zmienić tryb życia. Atutem tej książki są konkretne wskazówki: jak przygotować się do zmiany i przejść przez wszystkie etapy powrotu do zdrowia i dobrego samopoczucia, jak przygotować potrawy, które pomogą wrócić nam do zdrowia, jak wspomagać się ziołami i naturalnymi napojami, które dobrze skomponowane są z odpowiednim żywieniem. Jest to właściwie przewodnik do zdrowia. Wprowadzenie w życie tych wszystkich zasad gwarantuje trwałe efekty nie tylko w odchudzaniu, ale także zmianach samopoczucia fizycznego i psychicznego, bo jak wiadomo w zdrowym ciele zdrowy duch :)

Zapraszam do przeczytania innych artykułów na moim blogu dotyczących zdrowego odżywiania proponowanego przez Stefanię Korżawską. Kliknij TUTAJ

Książkę Stefanii Korżawskiej „Odchudzanie bez odchudzania” można  kupić klikając TUTAJ.

Wszystkie książki i produkty Stefanii Korżawskiej dostępne są TUTAJ

zdjęcie ze strony Flickr.com

Leave a Reply