olejek bergamotowy - właściwości
Jak być zdrowym

Olejek bergamotowy – właściwości lecznicze

5/5 - (1 vote)

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, że powstanie na moim blogu cykl wpisów o właściwościach  różnych olejków zapachowych, dzisiaj czas na olejek bergamotowy. Jest on chyba najpopularniejszym naturalnym olejkiem zapachowym.

Olejek bergamotowy jest olejkiem eterycznym o orzeźwiającym, cytrusowym zapachu. Jest to ciecz koloru zielonkawo-żółtego lub zielonkawo-brunatnego. Pozyskuje się go ze skórek owoców pomarańczy bergamota poprzez wytłaczanie i destylację. Owoce przypominają skrzyżowanie pomarańczy i grejpfruta, ale kształtem bardziej podobne są do gruszki.

Drzewa bergamotowe uprawiane są przede wszystkim we Włoszech, ale także spotyka się je na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Maroku, Tunezji czy Algierii. Pochodzi jednak z Azji Południowo-Wschodniej.

Olejek bergamotowy jest to bardzo popularny olejek aromatyczny stosowany w aromaterapii oraz wykorzystywany przy produkcji perfum, ale także w produkcji środków dezynfekujących i farmaceutyków.

Zastosowanie olejku bergamotowego w aromaterapii

Olejek ten  jest chyba najpopularniejszym olejkiem zapachowym. Jest wykorzystywany do produkcji kadzideł, ale także po rozcieńczeniu wodą można stosować go w kominach do aromaterapii lub do kąpieli. Można także zmieszać z olejami do masażu.

Działanie lecznicze olejku bergamotowego

Olejek z bergamotki stosuje się w leczeniu stresu, depresji, lęków, anoreksji ponieważ ma działanie uspokajające, daje uczucie zrelaksowania i poczucie szczęścia. Stosowany jest także w różnych rodzajach zakażeń, w tym zakażeń skóry, takich jak łuszczyca, trądzik, owrzodzenia czy egzemy. Ma działanie antyseptyczne w infekcjach dróg moczowych i stanach zapalnych, takich jak zapalenie pęcherza . Ma także działanie, przeciwgrzybicze, przeciwrobaczne i dezodorujące.

Jest on stosowany także w celu pobudzenia układu pokarmowego, wątroby i śledziony. Zażyty doustnie działa także wykrztuśnie, wiatropędnie i moczopędnie. Stosowany jest jako dodatek aromatyczny np. w herbatach Earl Grey.

Środki ostrożności

Przy stosowaniu olejku bergamotowego bezpośrednio na skórę może dojść do poparzenia słonecznego po wystawieniu skóry na działanie promieni słonecznych.  Nawet wtedy, gdy odpowiedzialny za to składnik Bergaptene (Furocoumarin ) jest usuwany z  oleju, należy  zachować ostrożność.

Przeciwwskazane jest stosowanie olejku przez kobiety w ciąży.

Podsumowanie

Jeżeli szukasz olejku , aby pomóc sobie przy obniżeniu nastroju lub ogólnie złym samopoczuciu, brakuje ci pewności siebie, jesteś nieśmiały, to olejek bergamotowy może przynieść poprawę samopoczucia. Ma on również doskonałe właściwości antyseptyczne, które są przydatne przy chorobach skóry, takich, jak trądzik, egzemy i łuszczyca. Może być wykorzystywany przy opryszczce i na rany, a także w problemach z trawieniem, czy infekcjach dróg moczowych.

Naturalny olejek bergamotowy można zakupić TUTAJ.

Na moim blogu znajdziesz również teksty na temat jak stosować olejki aromatyczne dla poprawy zdrowia oraz jak bezpiecznie stosować olejki zapachowe.

Jeżeli uważasz, że ten artykuł jest wartościowy, to kliknij w dowolną reklamę na tej stronie :) Pozwoli mi to na rozbudowanie tego bloga i regularne dodawanie wartościowych treści :)

Jeden komentarz

Leave a Reply