Aloes – naturalne źródło białek, tak cennych dla wegetarian
Aloesem i jego właściwościami bardzo często zainteresowani są wegetarianie. Dzieje się tak zapewne dlatego, że rezygnując z białka zwierzęcego, starają się, by w ich diecie nie zabrakło białka roślinnego bardzo dobrej jakości, które zaspokoiłoby potrzeby organizmu. Dlatego aloes – naturalne źródło białek tak cennych dla wegetarian – jest częstym dodatkiem do ich diety.
Nie ma co do tego wątpliwości, że sok z aloesu, pozbawiony zielonego pancerza, (nie czysty sok, tylko sok z miąższem, np. firmy Forever Living Products), ma bezcenną wartość odżywczą, którą doceniają nie tylko wegetarianie i osoby, które z różnych powodów muszą w szczególny sposób zadbać o pełnowartościowe odżywianie.
Aloes – naturalne źródło białek (aminokwasów)
Jeśli chodzi o białka, to w liściach aloesu występują głównie białka w najprostszej postaci – aminokwasy. Są to podstawowe cegiełki budulcowe wszystkich innych białek złożonych – protein. Aminokwasy są więc zarówno częścią składowa tkanek, z których składa się nasze ciało, ale wchodzą także w skład wszystkich enzymów i hormonów, które maja wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Część aminokwasów możemy wytworzyć sami, nazywane są endogennymi. Naszą uwagę skupiamy jednak na tych, które nasz organizm nie potrafi zsyntetyzować. Aminokwasy z tej grupy zwane są egzogennymi i te w sposób szczególny są w centrum zainteresowań wegetarian.
Do tej grupy enzymów zaliczamy: argininę, histydynę, leucyne, izoleucyne, metioninę, treoninę, lizynę, fenyloalaninę, tryptofan i walinę.
W badaniu próbek miąższu Aloe Barbadensis Miller, rosnącego w stanie naturalnym, stwierdzono, że w jego skład wchodzi 9 spośród 10 niezbędnych aminokwasów i stanowią one 47% ogólnej zawartości prostych białek w miąższu. To bardzo dużo jak na roślinę niestrączkową!
Najwiecej jest argininy (18%) i histydyny (ponad 13%), nie wykryto natomiast tryptofanu. Tryptofan nie został także wykryty w porównywanych w badaniu innych sokach owocowych (z pomarańczy i grapefruita).
Porównując skład soku z aloesu i soków z pomarańczy i grapefuita, okazuje się, że zawiera on nieporównywalnie więcej cennego białka.
Wartość odżywcza aloesu
Aloes nie jest rośliną o właściwościach wyłącznie leczniczych, ale ma on przede wszystkim WYSOKĄ WARTOŚĆ ODŻYWCZĄ. Dlatego też warto go traktować jako codzienny, zdrowy napój.
Nie wiem dokładnie ile firm aloesowych wprowadziło na polski rynek płynny miąższ aloesowy. Ja znam i stosuję od kilkunastu lat sok z aloesu (miąższ + sok aloesowy) firmy Forever Living Products w wersji podstawowej (na zdjęciu), czyli bez innych dodatków np. żurawiny, soku z brzoskwini czy innych (występują one w ofercie tej firmy w różnych połączeniach pod katem różnych potrzeb).
Uważam, że jest to bardzo dobry produkt, który trudno zastąpić innym. Nie jest to jedyny mój ulubiony produkt tej firmy, ale o tym napiszę w innym wpisie na blogu. W mojej opinii Forever Living Products ma bardzo dobre produkty, które polecam.
Jest taki produkt tej firmy, który od ponad 20 lat nie ma według mnie konkurencji na rynku. Jest to aloesowy dezodorant w sztyfcie. Każdy, komu go poleciłam, jest mi za to wdzięczny i stale go używa. Więcej na jego temat przeczytasz tutaj.
Wszystkie produkty firmy Forever Living Produkts znajdziesz TUTAJ.
Zapraszam do przeczytania innych tekstów na temat aloesu, jego właściwości i zastosowania.