dieta przeciw rakowi
Jak zdrowo się odżywiać

Dieta przeciw rakowi – według Michała Tombaka (cz.1.)

5/5 - (2 votes)

W ostatnim czasie coraz bardziej doceniana jest ogromna rola odżywiania zarówno w powstawaniu, jak i w profilaktyce chorób nowotworowych. Według danych Amerykańskiego Instytutu Badań nad Rakiem, nieracjonalne odżywianie staje się przyczyną rozwoju choroby u mężczyzn w 40%, a u kobiet w 60% przypadków. Na czym polega dieta przeciw rakowi według Michała Tombaka? O tym dowiesz się z tego wpisu.

Substancje rakotwórcze znajdujące się w pożywieniu zazwyczaj nie należą do silnie działających i powoli zatruwają
organizm dzień po dniu.

Główne zasady profilaktyki chorób nowotworowych.

Profilaktyka raka poprzez odżywianie jest możliwa przy zachowaniu dwóch podstawowych zasad:
1. Pokarm nie powinien zawierać substancji rakotwórczych, takich, które powodują powstawanie nowotworów
złośliwych.
2. W pokarmie powinny się znajdować substancje, które chronią organizm przed rakiem.

Substancje rakotwórcze według Michła Tombaka

Źródłem substancji rakotwórczych w naszym pożywieniu mogą być różnorodne tłuszcze, przy czym niebezpieczeństwo wielokrotnie wzrasta przy spożywaniu nieświeżych lub przesmażonych tłuszczów. Dlatego też nigdy nie powinniśmy zostawiać tłuszczu na patelni i wykorzystywać go wielokrotnie.
W miarę możliwości unikamy smażonych produktów na korzyść gotowanych i pieczonych. Oprócz tego, zbędny tłuszcz z mięsa zawsze lepiej wykroić.

Nie należy włączać do jadłospisu zbyt dużej ilości olejów roślinnych. Dwie łyżki stołowe dziennie, to ilość całkowicie wystarczająca. Istnieją dane na temat tego, że tłuszcze niekorzystnie wpływają na system odpornościowy człowieka, ich nadmiar sprzyja przemianie komórek w komórki rakowe. Wiadomo jest, że w miarę wzrostu poziomu życia w krajach niegdyś biednych (Japonia, Grecja, Włochy), w wyniku zwiększenia w jadłospisie ilości tłuszczu wzrosła tam zachorowalność na raka gruczołu mlekowego i jelita grubego.

Szczególnym zagrożeniem dla zdrowia są produkty wędzone, do których z dymu podczas wędzenia przedostają
się substancje rakotwórcze i inne niebezpieczne związki. Te substancje zostały znalezione w kiełbasach, szynkach, polędwicy, boczku, szprotach, śledziach wędzonych „na zimno”, a także owocach suszonych dymem. Nieraz w 50 g kiełbasy wędzonej znajduje się taka sama ilość substancji rakotwórczych, jak w dymie z paczki papierosów, lub w powietrzu, które mieszkaniec dużego miasta wdycha w ciągu 4 dni.

Wiele produktów zawiera azotany i azotyny. Te sole same z siebie nie są rakotwórcze, jednak w żołądku człowieka
powstają z nich bardzo szkodliwe substancje. Azotany i azotyny mogą znajdować się w kiełbasach, niektórych konserwach mięsnych, w importowanych warzywach i owocach.

W pożywieniu należy stosować warzywa wyhodowane w gruncie (nie szklarniowe!) przy użyciu nawozów naturalnych, na przykład kompostów. Gotować warzywa zaleca się w dużej ilości wody, w żadnym wypadku nie spożywając wywaru z warzyw, o których uprawie nic nie wiemy.

Kiedy zapytano naukowca z Filadelfii, czy istnieje jakaś dieta przeciwrakowa, odpowiedział: „Tak! Trzeba po prostu
mniej jeść”. Zgadzają się z tą opinią praktycznie wszyscy specjaliści. Jak wykazały masowe badania ludności, otłuszczenie wzmaga prawdopodobieństwo zachorowania na raka.

Jak powstrzymywać swój apetyt?

Należy jeść produkty, które powodują szybkie nasycenie – podsuszone pieczywo, fasolę, groch, rośliny, smażone ziarna słonecznika, kasze.

W następnym wpisie na moim blogu, który znajdziesz tutaj przedstawię na czym polega dieta przeciw rakowi, czyli jakie produkty, zdaniem Michała Tombaka,  pomagają nam w profilaktyce antynowotworowej.

Zapraszam do przeczytania innych artykułów na moim blogu, w których przedstawiam sposoby i metody dbania o swoje zdrowie przedstawiane przez Michała Tombaka.

Tekst napisany w oparciu o książkę Michała Tombaka „Droga do zdrowia”. Inne książki M.Tombaka możesz zobaczyć TUTAJ.

 

Tekst napisany w roku 2013, aktualizacja w 2022 roku.

Leave a Reply