dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej
Jak zdrowo się odżywiać

Dieta warzywno – owocowa dr Ewy Dąbrowskiej

5/5 - (1 vote)

Poszukując informacji na temat zdrowego odżywiania, natknęłam się na książki, w których opisana została dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej. Zapoznałam się z dwoma pozycjami książkowymi napisanymi przez panią doktor. Były to niepozorne z wyglądu książeczki, jednak to, co zawierały w środku bardzo mnie zaintrygowało. Postanowiłam bliżej przyjrzeć się temu sposobowi zdrowego odżywiania.

W swoich książkach pani doktor opisywała bardzo trudne przypadki chorób, gdzie lekarze nie mogli już pomóc. Opis efektów diety owocowo-warzywnej zrobił na mnie duże wrażenie.

Na czym polega dieta warzywno-owocowa?

Dieta ta  ma charakter głodówki leczniczej.  Najczęściej jest stosowana jako okresowa kuracja trwająca od kilku dni do kilku tygodni. Dostarcza enzymów, mikroelementów, witamin oraz odtruwa i oczyszcza organizm. Powoduje uruchomienie naturalnych mechanizmów samouzdawiania, czyli ogólnie mówiąc przywraca zdrowie. Ważne jest, aby po zakończeniu kuracji włączyć na stałe do swojego jadłospisu naturalne produkty: warzywa, owoce, ziarna, rośliny strączkowe oraz niewielką ilość produktów zwierzęcych.

Ze względu na niską ilość węglowodanów w tej diecie, naturalnym efektem jej stosowania jest utrata wagi. W przypadku stosowania się do zaleceń dotyczących odżywiania po pierwszym etapie stosowania diety, waga ta zwiększy się nieznacznie. Dlatego też w opisie diety warzywno-owocowej możemy odnaleźć nie tylko odpowiedź na pytanie: Jak się zdrowo odżywiać?, ale również: Jak skutecznie schudnąć?

Zasady stosowania diety warzywno-owocowej

Produkty wskazane: warzywa nisko skrobiowe, takie jak na przykład: marchew, buraki, seler, pietruszka, rzodkiew, kapusta, kalafior, brokuł, cebula, por, czosnek, dynia, kabaczek, ogórki, pomidor, papryka, sałata, natka pietruszki, zioła. Można również spożywać niskocukrowe owoce takie jak: jabłka, grejpfruty, cytryny i nieduże ilości jagód. Cenne są również zielone soki, które pochodzą z zielonych pędów roślin takich, jak natka pietruszki, seler naciowy, botwina, mniszek, pokrzywa, szczaw, szpinak, brokuł, kapusta, sałata, kiełki lucerny, trawa z pszenicy.  Warzywa i owoce można jeść na surowo, zup warzywnych, w postaci surówek oraz warzyw duszonych czy też pieczonych.  Jeżeli chodzi o napoje to poleca się picie: wody, soków warzywnych i owocowych, herbat owocowych lub ziołowych, kompotów bez cukru, wywarów z warzyw.

W czasie kuracji nie należy spożywać żadnych innych pokarmów jak np. chleba, kasz, oleju itp. Również nie należy pić kawy, mocnej herbaty, alkoholu, ani palić papierosów.  Dieta ta ma różne wersje.  Najcenniejsze są warzywa i owoce surowe, jednak niektóre osoby źle tolerują dużą ich ilość. Należy wówczas przejść na wersję sokową diety (soki warzywne i owocowe, woda, herbaty owocowe, ziołowe, wywary warzywne)  lub wersję gotowaną (warzywa gotowane, zupy warzywne, jabłka gotowane) zwłaszcza w przypadku chorych gastrycznych. W czasie stosowania diety należy zadbać o odpowiednią ilość ruchu zwłaszcza w formie spacerów, gimnastyki, pływania, tańca itp.

Wskazania do diety warzywno – owocowej

Najważniejszym wskazaniem jest do stosowania diety warzywno – owocowej jest promocja zdrowia, czyli stosowanie diety u ludzi zdrowych celem wzmocnienia zdrowia, zwiększenia energii, oczyszczenia z toksyn, poprawy snu, większej wydolność psychofizycznej organizmu, poprawy pamięci itp. Bardzo dobre efekty uzyskuje się w typowych chorobach z przekarmiania jak zespół X: choroba wieńcowa, nadciśnienie, cukrzyca II typu, otyłość, dna, hipercholesterolemia,  miażdżyca naczyń. Kuracja ta jest skuteczna w zaburzeniach immunologicznych takich, jak alergie skórne, astma, nawracające infekcje, kolagenozy, a także w chorobie wrzodowej, stłuszczeniu wątroby, owrzodzeniach podudzi. Równocześnie ustępuje szereg zaburzeń funkcjonalnych, jak zespół jelita nadwrażliwego, zaparcia, nerwica, jaskra itp. Ponieważ oczyszczenie organizmu z toksyn lepszą pracę układu immunologicznego, nerwowego i hormonalnego, dlatego też dieta ta jest skuteczną metodą leczenia osób z:

  • osłabioną odpornością,
  • schorzeniami neurologicznymi,
  • chorobami endokrynologicznymi, w tym również w leczeniu niepłodności.

W Polsce jest kilka ośrodków, w których pod opieką lekarza można przeprowadzić kurację oczyszczającą na bazie diety warzywno-owocowej. Jest to szczególnie ważne dla osób, które na stałe przyjmują różnego rodzaju leki lub cierpią na poważne choroby.

Wszystkie osoby szukające informacji na temat, jak odżywiać się zdrowo,  zapraszam na stronę dr Ewy Dąbrowskiej (www.ewadabrowska.pl), gdzie można znaleźć dużo konkretnej wiedzy na ten temat oraz zapraszam do lektury napisanych przez nią książek „Ciało i ducha ratować żywieniem”, „Przywracać zdrowie żywieniem”, a także „Znaczenie żywienia w profilaktyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych”, której nie ma już w księgarniach, ale może być dostępna w innych miejscach.

Dodam tylko, że osoby, którym poleciłam tę dietę, i które były konsekwentne w działaniach, były bardzo zadowolone z efektów. Najczęściej występowały: utrata wagi, lepsze samopoczucie, zwiększenie poziomu energii, lepsza koncentracja, poprawa w funkcjonowaniu układu pokarmowego, oczyszczenie skóry itp.

Zachęcam również do przeczytania innych artykułów zawierających ciekawe informacje na temat zdrowego odżywiania w ujęciu Stefanii Korżawskiej i Michała Tombaka.

Kliknij TUTAJ, aby zobaczyć książki wydane przez dr Ewę Dąbrowską.  

Tekst napisany w 2013r, aktualizacja i edycja 2022r.

7 komentarzy

  • san

    Dieta warzywno-owocowa jest rewelacyjna, jednak należy się ograniczyć do jedzenia surowych warzyw i owoców najlepiej w postaci soków.
    Obróbka termiczna niszczy enzymy.

    • Ula

      Witam,nie ma tu istotnej informacji,że w czasie tej diety należy codziennie zjeść cos kiszonego kapusta bądź ogórki potrzebne do spalania i trawienia białka,oraz po zakonczeniu diety stosować dietę rozdzielną,tzn zdrowo sie odżywiać i nie łączyć białka z węglowodanami.pozdrawiam

      • Agnieszka Kwiatkowska

        Dziękuję za uzupełnienie. Widocznie tę informacje przeoczyłam czytając publikacje dr Ewy Dąbrowskiej. Co do kapusty kiszonej i ogórków kiszonych tak w ogóle są różne podejścia. Myślę, że wynikają z tego, że nie ma pewności czy nie pojawiły się w nich grzyby, pleśni. Jeżeli są ze świeżo otworzonego pojemnika i mamy pewność, że nic szkodliwego tam się nie pojawiło, to na pewno można, a nawet trzeba jeść te produkty na codzień, zwłaszcza w okresie zimowym.

    • Agnieszka Kwiatkowska

      Tak, ale u osób, które mają problemy z trzustką i ogólnie z trawieniem, w pierwszym etapie nie daje się jeść surowych warzyw i owoców, choć z owoców to głównie kwaśne jabłka, cytryny i grejpfruty. Pojawiają się silne dolegliwości ze strony układu pokarmowego i możliwe jest jedzenie wyłącznie gotowanych potraw na bazie warzyw.

    • Agnieszka Kwiatkowska

      Nie trzeba. To jest dieta niskokaloryczna, bo stosowane w niej warzywa mają bardzo mało kalorii. Dlatego tez często jest stosowana jako oczyszczanie organizmu poprzedzające zdrowe odżywianie.

Leave a Reply