Jak stosować olejki eteryczne w celu poprawy zdrowia i samopoczucia
Powszechnie wiadomo, że zapachy silnie oddziałują na nas. Jeżeli zapach odbieramy jako przyjemny lub kojarzymy go z sytuacjami, które wzbudzały w nas pozytywne i przyjemne emocje, to odczuwamy wtedy przyjemne odprężenie, radość, a nawet euforię. Może być i tak, że dany zapach drażni nas, wywołuje niepokój, a czasem nieprzyjemne objawy fizyczne. Aromaterapia pokazuje nam jak stosować olejki eteryczne dla poprawy zdrowia i samopoczucia.
We wpisie „Pozwólmy sobie na małe przyjemności” zachęcałam do sprawiania sobie różnych przyjemności, nawet tych małych. Przyjemny zapach jest takim mały luksusem. O tym jak stosować perfumy czy wody perfumowane i toaletowe powszechnie wiadomo, dlatego dzisiaj poświęcę trochę miejsca na opisanie, w jaki sposób możemy stosować olejki zapachowe, które nie tylko ładnie pachną, ale też wspierają nasze ciało, umysł i emocje.
Początki aromaterapii
Rośliny aromatyczne były używane przez człowieka od zarania historii. G. Mojay w swej książce: „Aromatherapy for healing the spirit” pisze, że istnieją dowody na to, że ponad 4000 lat temu starożytni Sumerowie używali pachnących ziół takich jak cyprys i mirra. Rzymianie i Grecy byli znani jako mistrzowie sztuki zapachowej. Wtedy już powstawały pierwsze perfumy i mazidła.
Jak stosować olejki zapachowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia
Istnieje wiele metod aplikacji olejków – zarówno w celach terapeutycznych jak i relaksacyjnych. Poniższe metody należą do najpopularniejszych i najbezpieczniejszych. Jakąkolwiek metodę wybierzemy, wpłynie to korzystnie na zdrowie fizyczne, mentalne i duchowe.
UWAGA: poniższe zastosowania dotyczą tylko certyfikowanych olejków aromatycznych pozyskiwanych w 100% z roślin.
1. Stosowanie aromatyczne
- Dyfuzowanie – w ten sposób możesz oczyścić i odświeżyć powietrze, wspomóc układ oddechowy, wesprzeć swój organizm i poprawić nastrój. Wykorzystując dyfuzor sprawdź czy ma odpowiednie certyfikaty i czy jest zrobiony z twardych polimerów, które nie wchodzą w reakcje z olejkami.
- Możesz zamiast dyfuzora wykorzystać swoje dłonie: nanieś na nie 1-2 krople olejku, rozetrzyj i przykładając złożone dłonie wdychaj.
- Wdychaj zapach bezpośrednio z buteleczki.
- Przygotuj swoje perfumy – połącz olejki z olejem nośnikowym (np. naturalny olej kokosowy).
- Przygotuj roztwór olejków z wodą i przy pomocy buteleczki z atomizerem rozpylaj w powietrzu.
2. Stosowanie miejscowe
Stosowanie olejków aromatycznych najwyższej klasy wymaga rozcieńczenia ich olejem nośnikowym: naturalnym olejem kokosowym lub migdałowym. Można wykorzystać buteleczki typu roll on i przygotować większą ilość. Rozcieńczenie zależy od wieku osoby, u której będzie on zastosowany (od 1-2 kropli olejku na 10 ml oleju nośnikowego dla dzieci do 10-15 kropli na 10 ml oleju nośnikowego dla dorosłych).
Rozcieńczony olejek można stosować na wybrane miejsca, stopy, nadgarstki, miejsca pulsu.
Olejki rozcieńczone można także wykorzystać do masażu ciała.
3. Stosowanie wewnętrzne.
Taki sposób stosowania jest możliwy tylko w w przypadku olejków w 100% naturalnych i certyfikowanych i przeznaczonych do tego. Możemy 1 kroplę rozpuścić w wodzie, podać na miodzie, umieścić w kapsułce z olejem lub zastosować pod język.
Jeżeli interesują Cię naturalne sposoby wspierania ciała i emocji, chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat stosowania olejków naturalnych, napisz do mnie poprzez KONTAKT.