Jak stosować olejki zapachowe
Jak być zdrowym

Jak stosować olejki zapachowe w celu poprawy zdrowia i samopoczucia

5/5 - (1 vote)

Powszechnie wiadomo, że zapachy silnie oddziaływają na nas. Jeżeli zapach odbieramy jako przyjemny lub kojarzymy go z sytuacjami, które wzbudzały w nas pozytywne i przyjemne emocje, to odczuwamy wtedy przyjemne odprężenie, radość, a nawet euforię. Może być i tak, że dany zapach drażni nas, wywołuje niepokój, a czasem nieprzyjemne objawy fizyczne. Aromaterapia pokazuje nam jak stosować olejki zapachowe dla poprawy zdrowia i samopoczucia.

We wpisie „Pozwólmy sobie na małe przyjemności” zachęcałam do sprawiania sobie różnych przyjemności, nawet tych małych. Przyjemny zapach jest takim mały luksusem. O tym jak stosować perfumy czy wody perfumowane i toaletowe powszechnie wiadomo, dlatego dzisiaj poświęcę trochę miejsca na opisanie, w jaki sposób możemy stosować olejki zapachowe.

Początki aromaterapii

Rośliny aromatyczne były używane przez człowieka od zarania historii. G. Mojay w swej książce: „Aromatherapy for healing the spirit” pisze, że istnieją dowody na to, że ponad 4000 lat temu starożytni Sumerowie używali pachnących ziół takich jak cyprys i mirra. Rzymianie i Grecy byli znani jako mistrzowie sztuki zapachowej. Wtedy już powstawały pierwsze perfumy i mazidła.

Jak stosować olejki zapachowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia

Istnieje wiele metod aplikacji olejków – zarówno w celach terapeutycznych jak i relaksacyjnych. Poniższe metody należą do najpopularniejszych i najbezpieczniejszych. Jakąkolwiek metodę wybierzemy, wpłynie to korzystnie na zdrowie fizyczne, mentalne i duchowe.

UWAGA: olejki esencjonalne i zapachowe nigdy nie powinny być spożywane, chyba że przepisane jest to przez lekarza lub wykwalifikowanego praktyka.

1. Masaż

Osoba masowana powinna być przykryta ręcznikami oprócz miejsca które jest aktualnie masowane. Masaż powinien trwać do 90 min.

dozowanie: 7-10 kropel olejku esencjonalnego rozprowadzić w 25 ml. olejku przewodzącego (może to być oliwka dla dzieci lub jakikolwiek olejek pochodzenia roślinnego)

korzyści: Masaż powoduje rozluźnienie i lepsze ukrwienie ciała. Działa rewelacyjnie na zmęczone i obolałe mięśnie, a także na napięcie nerwowe i przemęczenie. Poprawia samopoczucie.

2. Maści i kremy

Metoda ta wymaga bazy kremowej (najlepiej jeśli zrobiony jest on z olejów pochodzenia roślinnego i tłoczonych na zimno). Oprócz olejków zapachowych można dodać również wyciągi z ziół, np, nagietka.

dozowanie: 5-20 kropel na 50 g kremu

korzyści: Większa dawka olejku może być aplikowana na siniaki, zwichnięcia, bolące stawy. Mniejsza dawka koi wrażliwą i opuchniętą skórę.

3. Kompresy, okłady

Olejek esencjonalny dodajemy do miski z wodą zimną lub ciepłą. Moczymy czysty kawałek naturalnej tkaniny, odciskamy i okładamy chore miejsca na około 5 minut. Powtarzamy 2-4 razy.

dozowanie: 3-5 kropli na 600 ml wody

korzyści: zimne okłady działają kojąco na miejsca rozpalone, opuchnięte z uczuciem pieczenia.

4. Parówka

Dodajemy olejek esencjonalny do miseczki z wrzątkiem. Przykrywamy głowę ręcznikiem, wdychamy parę prze 1-2 minuty. Powtarzamy czynność 2-4 razy.

dozowanie: 2-3 krople na 600 ml wody

korzyści: Takie stosowanie olejków wpływa korzystnie na wszelkie problemy z układem oddechowym, włączając oskrzela, zapchane zatoki, kaszel, ból gardła, przeziębienie i grypę.

5. Kąpiel

Olejek esencjonalny dodajemy do bardzo ciepłej wody, rozprowadzając krople po całej kąpieli. Zanurzamy się w wannie relaksując się tyle czasu ile potrzebujemy.

dozowanie:4-6 kropli – dorośli

3-5 kropli – 13- 16 lat

2-4 kropli – 10-12 lat

1-3 kropli – 7-9 lat

1-2 kropli – 4-6 lat

1 kropla – dzieci poniżej 3 lat

korzyści: kąpiele takie są szczególnie korzystne przy napięciach nerwowych oraz zmęczonych i bolących mięśniach. Na bezsenność używamy: lawendę, pomarańczę i rumianek – kąpiel taką bierzemy przed snem.

6. Parowanie

Wlewamy olejek na podstawkę (zawierającą wodę), którą można bezpiecznie podgrzewać.

dozowanie: 5-20 kropel

korzyści: Metoda ta jest stosowana głównie dla podniesienia nastroju i ogólnej poprawy samopoczucia. Poza tym niektóre olejki dezynfekują powietrze w pomieszczeniu, co wpływa korzystnie na oddychanie.

Do podanych metod stosujemy odpowiednie olejki, mające potrzebne właściwości. Szerzej o poszczególnych olejkach eterycznych napiszę w późniejszym czasie. Być może powstanie cały cykl na temat aromaterapii? :)

Źródło: Gabriel Mojay, Aromatherapy for healing the spirit

Szeroki wybór olejków aromatycznych różnych firm znajdziesz TUTAJ

W innym moim wpisie na blogu znajdziesz informacje jak bezpiecznie stosować olejki zapachowe.

2 komentarze

Leave a Reply