jak zdrowo i skutecznie schudnąć
Jak zdrowo się odżywiać

Jak skutecznie schudnąć?

4.5/5 - (2 votes)

To pytanie spędza sen z powiek niejednej osobie. Jak skutecznie schudnąć? Jak nie wrócić do wagi początkowej? Jak nie doświadczyć efektu jo-jo?

Ktoś powiedział, że tyle czasu musimy poświęcić na zrzucenie nadmiaru kilogramów, jak długo je zbieraliśmy. Nie wiem czy tak jest. Wiem jednak, że nie ma „diety cud”, choć wciąż kolejne osoby liczą na to, że ją znajdą i próbują co jakiś czas nowej, reklamowanej, super-ekstra diety.

Niestety, ale w ekspresowym tempie możemy jedynie pozbyć się części wody z naszego organizmu i przez to ważyć kilka kilogramów mniej,  ale przecież nie o to nam chodzi. A nawet jeżeli uda nam się pozbyć wielu zbędnych kilogramów w szybkim tempie, to równie szybko możemy je odzyskać z nawiązką (tzw. efekt jojo) lub sprawimy, że nasz organizm przejdzie na tryb oszczędny zwalniając metabolizm, ponieważ odbierze szybkie chudniecie jako zagrożenie. Efekt będzie podobny- nawet przy niskokalorycznym pożywieniu nie będziemy tracić na wadze, a przy niewielkim odstępstwie od diety możemy przybierać na wadze.

Jak więc skutecznie schudnąć?

Dobrym rozwiązaniem jest wizyta u dietetyka, który często we współpracy z lekarzem ustala indywidualnie dietę. Takich ośrodków jest coraz więcej i proponują racjonalne odchudzanie, które nie przynosi szkody dla naszego organizmu przez odpowiednie zbilansowanie przyjmowanego pożywienia. Do tego oczywiście niezbędny jest wysiłek fizyczny dostosowany do naszych możliwości i potrzeb. W ten sposób możemy osiągnąć trwały efekt odchudzania.

Jeżeli nie mamy możliwości, aby być indywidualnie prowadzonym przez specjalistów, to warto zastosować dietę warzywno – owocową dr Ewy Dąbrowskiej, o której wcześniej pisałam. Mimo tego, że utrata wagi jest w przypadku tej diety jest tylko „efektem ubocznym”, ponieważ w diecie tej jest niewiele kalorii, to jest ona wartościowa z innych powodów. Najważniejszym efektem jej stosowania jest poprawa funkcjonowania naszego organizmu dzięki  oczyszczeniu go z toksyn oraz uruchomieniu naturalnych mechanizmów samouzdawiania.

Ważne jest również to, że dieta warzywno-owocowa jest wstępem, takim przygotowaniem organizmu, do przejścia na zdrowe odżywianie, dzięki któremu utrzymamy stan naszego zdrowia w jak najlepszej formie i jak najdłużej.

olejek wspierający odchudzanie
Olejek eteryczny WLOSS wspierający odchudzanie

Co, oprócz diety i aktywności fizycznej, jest ważne, aby skutecznie schudnąć?

Dieta, a właściwie sposób zdrowego odżywiania oraz wysiłek fizyczny, to nie jedyne elementy warunkujące trwałą i zdrową utratę wagi. Zdarza się też tak, że mimo stosowania diety oraz ćwiczeń nie uzyskujemy zadowalającego efektu. Gdzie jest tego przyczyna? Okazuje się, że bardzo ważne  jest to co mamy w „naszej głowie”, tzn. jakie mamy wzorce myślowe, o czym jesteśmy przekonani, jakie są nasze myśli.

W książkach Louise Hay  możemy przeczytać, że nadwaga wyraża potrzebę ochrony. Jest to ochrona przed urazą, zlekceważeniem, krytyką, wykorzystaniem, seksem i zalotami o seksualnym charakterze, lękiem przed życiem jako takim, a także jakimś konkretnym lękiem. Kluczem do sukcesu i najlepszą dietą, jest według L. Hay kochanie i akceptowanie siebie, zawierzanie procesowi życia i po­czucie bezpieczeństwa opierające się na zaufaniu do mocy swojego umysłu. O tym, jak tego dokonać, możemy przeczytać w jej książkach m.in. „Możesz uzdrowić swoje życie”, „Możesz uzdrowić swoje ciało” i w innych jej książkach. Opisuje w nich szczegółowo krok po kroku jak zmienić swoje przekonania i wewnętrzne ograniczenia, które uniemożliwiają postawę miłości wobec siebie oraz pokazuje, jak można się od nich uwolnić, odrzucić wszelkie negatywne emocje, wrażenia i myśli.

Innym powodem niekontrolowanego przybierania na wadze może być „zajadanie problemów”. Bierze się ono z zachowań naszych rodziców, gdy na nasz dziecięcy płacz, wywołany różnymi czynnikami, byliśmy karmieni.

Jak widać jest wiele uwarunkowań tego, aby skutecznie schudnąć. Każdy z nich jest ważny i wart zauważenia oraz przemyślenia. A gdy już wszystko poukładamy sobie w głowie to ważne, a może najważniejsze jest, aby to zastosować w praktyce, bo samo myślenie nie da nam oczekiwanych efektów :).

Tak więc do dzieła!

Zapraszam do przeczytania innych artykułów na moim blogu poświęconych zdrowemu i skutecznemu odchudzaniu – kliknij TUTAJ.

Jeżeli uważasz, że ten artykuł jest wartościowy, to kliknij w dowolną reklamę na tej stronie :) Pozwoli mi to na rozbudowanie tego bloga i regularne dodawanie wartościowych treści :)

Leave a Reply