jaką wodę pić - woda strukturalna
Jak być zdrowym

Jaką wodę pić? – mineralną, strukturalną czy inną

5/5 - (1 vote)

Organizm człowieka składa się w około 70% z płynów, czyli z wody, a mózg składa się w 80% z wody. Wiadomo, że dużą ilość wody codziennie wydalamy. Dlatego tak ważne jest dla funkcjonowania organizmu uzupełnianie poziomu wody. Ale jaką wodę pić? Do wyboru mamy różne rodzaje wody: mineralną, filtrowaną, źródlaną i inne. Moim zdaniem najbardziej optymalną jest woda strukturalna nazywana też wodą strukturowaną.

    Ile należy pić wody?

    Teorie, co do ilości wody, którą powinniśmy codziennie wypić, są różne, np. lekarz, u którego się leczyłam, na pytanie, czy nie powinnam pić więcej wody, reagował dość nerwowo, a jest to człowiek  wielkiego spokoju :), i mówił: A skąd pani wie, że pije za mało wody? Przecież woda jest we wszystkim, nawet w chlebie.”

    Ogólnie uznaje się, że należy wypijać 30ml płynów na każdy kilogram masy ciała. Jest to ilość, która powinna bilansować straty wody w ciągu doby.

    Woda strukturalna (strukturowana) – najkorzystniejsza dla zdrowia

    Wodę strukturowaną spotyka się w przyrodzie w warzywach, owocach, sokach warzywnych i owocowych, w roztopionym lodzie. Naukowcy udowodnili, że Jakuci, lud zamieszkujący na północy Rosji, którzy żyją średnio ponad 100 lat, zawdzięczają swoją długowieczność piciu wody z roztopionego lodu.

    Właściwości wody strukturalnej

    Woda z roztopionego lodu spowalnia proces starzenia się organizmu i powoduje, że czujemy się młodo i zdrowo. Dzieje się tak dlatego, że woda strukturowana, nazywana też wodą strukturalną, którą otrzymujemy z lodu, ma taką samą strukturę jak woda znajdująca się w naszym organizmie, w naszych tkankach, komórkach.

    Picie takiej wody np. szklanki wody rano na czczo spowoduje poprawę samopoczucia i wyglądu zewnętrznego. Korzystne jest jej picie także dla osób w podeszłym wieku, ponieważ wypłukuje złogi i stare, martwe komórki, co jest wspaniałą profilaktyką przeciw różnym chorobom, także chorobom nowotworowym.

    Woda strukturalna – sposób przygotowania według Michała Tombaka

    Pierwszy raz przeczytałam o wodzie strukturalnej w książce Michała Tombaka „Droga do zdrowia”. Podaje on tam sposób na to, jak w warunkach domowych przygotować taką wodę. Otóż zwykłą wodę wodociągową należy nalać do garnuszka, zagotować, przykryć pokrywką, ostudzić i wstawić do zamrażalnika o temperaturze -4 stopnie C na 2-3 godziny. Gdy woda zamarznie należy przebić powstały na wierzchu lód, a wodę zlać. Można też wodę zupełnie zamrozić, a następnie wyjąć, aby otrzymany lód naturalnie się rozpuścił.

    Jak pić wodę strukturalną?

    Wodę taką należny pić małymi łykami. Najlepiej po przebudzeniu i przepłukaniu ust wodą , wypić 1/2 – 1 szklankę takiej wody. Dobrze jest pić wtedy, gdy czujemy pragnienie, a nie na siłę.  Najlepsza jest woda z roztopionego lodu.

    Nie należy popijać wody w trakcie jedzenia lecz 15-20 minut przed posiłkiem lub 1 godzinę po posiłku.

    Z mojego doświadczenia

    Ja również piłam taką wodę i mogę powiedzieć, że efekt widziałam bardzo szybko. Czułam się pełna energii, miałam odczucie jasności w myśleniu, mówiąc ogólnie czułam się silniejsza i zdrowsza. Niestety po pewnym czasie zapominałam o przygotowaniu sobie wcześniej wody, bo potrzeba prawie doby, aby wodę zamrozić i naturalnie rozpuścić, i z czasem piłam jej coraz mniej. Wodę zamrażałam w butelkach (bez BPA). Nawet jeżeli mam przerwy w piciu wody strukturalnej, to regularnie wracam do tego nawyku, bo mam świadomość, jak jest to ważne dla funkcjonowania mojego organizmu. Polecam wszystkim :)

    W jaki sposób pić wodę?

    Niezależnie od tego, jaką wodę pijemy i w jakich ilościach, warto pamiętać, że ważne jest to, w jaki sposób ją pijemy. Podstawowe zasady picia wody idealnie ujmuje tzw. japońska dieta wodna (JDW).

    Nie jest to kolejna dieta cud, nie polega też ona na zalewaniu naszego organizmu litrami wody. Propagatorką i znawczynią tej metody jest Joanna Niecikowska, która pokazuje jak świadomie pić wodę, by doświadczać ogromnych zmian w organizmie.

    Na czym polega japońska dieta wodna

    Chociaż nie jest to stricte dieta, bo nie zawiera sposobu odżywiania się, ale jest to usystematyzowany proces picia wody w ciągu dnia. Regularne nawadnianie organizmu w odpowiedni sposób sprawia, że nasze ciała odzyskują harmonię, poszczególne narządy i układy zaczynają pracować, tak jak powinny.

    Japońska dieta wodna to zbiór prostych zasad, które należy stosować codziennie i konsekwentnie. Nie są to jakieś bardzo odkrywcze i nowe zasady, ale są usystematyzowane i tworzą spójną całość.

    Stosujemy ciepłą wodę. Do co drugiej szklanki dodajemy szczyptę soli kamiennej, bez antyzbrylaczy i jodu. Może to być sól kłodawska. Ciepłą wodę pijemy małymi łykami w następujący sposób:

    1. Rano na czczo. Na początek można zacząć od jednej szklanki. Odczekujemy 20 min. i dopiero wtedy jemy posiłek.
    2. 1,5 do 2 godzin po posiłku nie później niż 20 min. przed następnym posiłkiem. Nie popijamy w trakcie jedzenia, bo tylko tak zapewnimy prawidłowe trawienie spożytego pokarmu. Na początku można zrobić przerwę między jedzeniem a nawadnianiem 30-45 min, wydłużając stopniowo czas, jeżeli zalecane 1,5-2 godz. jest trudne do zachowania.
    3. 20 min. przed snem – szklanka ciepłej wody.

    Jak widać zasady są proste i generalnie znane. Ja w pewnym okresie życia skupiłam się na wyrobieniu nawyku picia rano wody ze szczyptą soli (woda gotowana działa na organizm podobnie jak destylowana, więc dobrze coś dodać, żeby zmienić jej strukturę). Udało mi się to, ale już zapominałam o niepopijaniu wody, choć wiedziałam, że rozcieńczanie soków trawiennych przez popijanie w trakcie jedzenia ma negatywny wpływ na przebieg procesu trawienia i pojawienie się wielu skutków.

    Efekty stosowania japońskiej diety wodnej

    Stosowanie Japońskiej diety wodnej czyli świadomego picia wody przynosi następujące efekty:

    • poprawa stanu skóry i cery,
    • regulacja poziomu hormonów,
    • regulacja cyklów miesiączkowych,
    • regulacja trawienia: brak wzdęć i uczucia ciężkości po posiłkach, brak problemów z zaparciami czy odczuwaniem głodu i sytości,
    • pozbycie się migren,
    • zwiększenie poziomu energii,
    • zmniejszenie łaknienia,
    • brak problemu z zatrzymywaniem się wody w organizmie,
    • lepszy sen,
    • ustąpienie suchości w ustach i oczach

    Jaki jest wpływ picia wody na odchudzanie przy stosowaniu JDW

    Naturalnym efektem regularnego i świadomego picia wody jest spadek masy ciała, ponieważ:

    • pijąc wodę między posiłkami minimalizujemy lub nawet eliminujemy potrzebę podjadania i jedzenia słodyczy. Często źle odczytujemy sygnały płynące z naszego organizmu, np. mylimy odczucie głodu z odczuciem pragnienia. Wtedy po uzupełnieniu płynów w organizmie zanika uczucie głodu.
    • poprawia się trawienie i spalanie, przez co mniej zalega w jelitach i nie odkłada się w tkance tłuszczowej,
    • regulują się poziomy hormonów. O wpływie hormonów na odchudzanie pisałam TUTAJ.
    • poprawia się jakość snu. W jednym z artykułów na moim blogu poruszyłam temat wpływu snu na odchudzanie, znajdziesz go TUTAJ

    Czym można wzbogacić dodatkowo JDW

    Propagatorka tej metody Joanna Niecikowska proponuje uzupełnienie japońskiej diety wodnej poprzez odpowiednie przygotowanie wody, która pijemy. Można oczyścić wodę przy użyciu specjalnych naczyń glinianych –> tutaj oraz miedzianych naczyń (znajdziesz je tutaj).

    Właściwości takich naczyń są znane od wielu lat, mają także wpływ na polepszenie struktury wody. Staje się ona podobna do wody strukturowanej, o której pisałam TUTAJ.

    Dodatkowo można wzbogacić wodę w dodatkowe składniki stosując np. zupy kolagenowe i witaminę C z dzikiej róży.

    W tekście wykorzystałam informacje o wodzie strukturowanej zawarte w książce Michała Tombaka „Droga do zdrowia”. Jeżeli chcesz ją kupić, a uważam, że warto ją mieć,  zajrzyj tutaj. Znajdziesz w niej wiele sposobów na długie i zdrowe życie. Wszystkie książki Michała Tombaka znajdziesz TUTAJ.

    Inne treści dotyczące wskazań Michała Tombaka jak żyć długo i zdrowo znajdziesz tutaj.

    Leave a Reply