Jaki jest wpływ emocji na zdrowie
Nauki medyczne podzieliły człowieka na części. W związku z tym mamy specjalistów od różnych narządów i układów wewnętrznych człowieka. Jednak naukowcy coraz częściej patrzą na człowieka jako jedność: połączenie ciała i psychiki. Medycyna konwencjonalna zaczyna powoli dostrzegać, że choroba może być konsekwencją naszych myśli, uczuć, przekonań. Negatywne nastawienie do świata może się po czasie zmaterializować w ciele człowieka i pojawić cię w formie choroby lub objawów somatycznych. W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie jaki jest wpływ emocji na zdrowie.
Wiele badań wskazuje na to, że negatywne emocje są tak samo toksyczne dla zdrowia, jak palenie papierosów lub wysoki poziom cholesterolu.
Jakie choroby wywołuje negatywne nastawienie?
Z badań wynika, że nasz charakter, a w szczególności negatywne nastawienie do życia objawiające się we wrogości, agresji, cynizmie czy podejrzliwości sprzyja pojawianiu się różnych chorób, w tym grypy, astmy, artretyzmu, cukrzycy, wrzodów żołądka i dwunastnicy, nadciśnienia, chorób serca, nowotworów i wielu innych.
Jaki jest wpływu negatywnych emocji na zdrowie?
Długotrwałe negatywne emocje powodują, że przysadka mózgowa zwiększa produkcję tzw. hormonów stresu – adrenaliny, noradrenaliny, kortyzolu i prolaktyny. Kiedy ich fala zalewa organizm, aktywność komórek odpornościowych zostaje zahamowana.
Mózg i układ immunologiczny wydzielają neuropeptydy, które przekazują informację z ciała do umysłu i odwrotnie. Neuropeptydy przekazują lęki, obawy, nadzieje i pragnienia, dzięki czemu reakcje te docierają do wszystkich komórek i części naszego ciała. Dlatego też każde uczucie i myśl wywołują reakcje organizmu.
Najbardziej szkodliwa emocja
Jedną z najbardziej szkodliwych emocji jest złość. Gdy gniew jest niekontrolowany lub permanentny to uruchamia w organizmie procesy wyniszczające cały organizm. Powoduje choroby układu sercowo-naczyniowego, podwyższone ciśnienie krwi, depresję, egzemy i astmę. Potwierdzają to liczne badania naukowe. Jednak zbytnia ugodowość też nie gwarantuje zdrowia i dobrego samopoczucia. Może ona być spowodowana wypieraniem nieprzyjemnych doznań, aby uniknąć kłótni i problemów. Jednak negatywne emocje nie znikają, lecz kumulują się w ciele i są istotnym czynnikiem powstawania chorób nowotworowych. Do powstawania wielu chorób przyczynia się również neurotyczność, chwiejność i pobudliwość emocjonalna.
Powrót do medycyny Wschodu
Ostatnio można zaobserwować duże zainteresowanie holistycznymi systemami medycznymi Wschodu. Medycyna Chińska zawsze dostrzegała silne powiązania między emocjami a zaburzeniami funkcji narządów. Jest to powiązanie dwukierunkowe. Oznacza to, że schorzenia organów objawiają się przez charakterystyczne dla nich emocje albo długotrwale istniejące emocje zaburzają wewnętrzną równowagę narządów i w późniejszym czasie prowadzą do zmian anatomicznych narządów. Przykład: gniew, agresja, pamiętliwość, nadpobudliwość uszkadzają wątrobę i pęcherzyk żółciowy. I na odwrót – chora wątroba sprawia, że szybko wpadamy w złość, stajemy się złośliwi, sfrustrowani oraz uparci.
Z mądrości Wschodu:
- gniew, agresja, złośliwość, pamiętliwość, nadpobudliwość uszkadzają wątrobę i pęcherzyk żółciowy,
- rozczulanie się nad sobą, obsesyjne przywiązanie do jakichś myśli zaburzają pracę śledziony i trzustki,
- żal, negatywne myślenie, pamiętliwość, melancholia osłabiają płuca oraz wpływają na funkcjonowanie jelit,
- lęk, strach, słaba wola źle wpływają na prace nerek,
- stany euforyczne, nadmierne pobudzenie emocjonalne oraz smutek działają destrukcyjnie na serce.
Czy radość jest zawsze pożądana?
Jeżeli radość jest chwilowa, nagła, spowodowana przez bodźce zewnętrzne to nie jest korzystna dla zdrowia, ponieważ stan euforii osłabia, bo jest on także zaburzeniem energetycznym. Idealnym stanem dla człowieka jest radość wynikająca z wewnętrznej harmonii.
Podsumowując, możemy stwierdzić, że główną odpowiedzialność za wyniki leczenia oraz utrzymanie stanu zdrowia ponosimy sami. Na szczęście każdy człowiek, niezależnie od różnych czynników, jest w stanie pobudzić własną wolę do zmian. Wystarczy chcieć nad sobą pracować.
Od czego zacząć zmiany?
Emocje są wywoływane przez myśli, czyli nasze myśli wywołują konkretne emocje. Gdy myślimy o czymś, co jest dla nas trudne, wtedy pojawiają się tzw. trudne emocje nazywane też „złymi” emocjami. Natomiast, gdy myślimy o tym, co przyjemne i miłe, to towarzyszą temu przyjemne emocje.
Dużym wyzwaniem jest świadomość tego, jakie myśli pojawiają się w naszym umyśle oraz jakie przeżywamy stany emocjonalne. Jeżeli nie jesteśmy tego świadomi to jak mamy je zmienić. Z pomocą przychodzi nam uważność określana też słowem mindfulness. Jest to świadome skierowanie swojej uwagi na to, czego doznajemy w danej chwili – tu i teraz. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
Najbardziej znaną i skuteczną metodą na to, by były w nas przyjemne emocje jest praktykowanie wdzięczności. Może to być w formie pisanej, np. dzienniczka wdzięczności lub myślenia o tym, za co jesteśmy wdzięczni. Praktykowanie wdzięczności wyzwala ogromne pokłady przyjemnych emocji, które wpływają pozytywnie na nasze ciało.
Mam nadzieję, że w tym tekście przybliżyłam temat: jaki jest wpływ emocji na zdrowie :)
Zapraszam do przeczytania innych artykułów na moim blogu zawierających porady na temat tego jak to, co jest w naszych myślach i emocjach wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.