Objawy depresji u nastolatków
Na świecie są miliony osób, które zmagają się z depresją. Wśród nich są też młode osoby i nastolatkowie, bo depresja może dotknąć każdego. W poniższym tekście wyjaśnię, co określamy mianem depresji i jakie są objawy depresji u nastolatków. Jest to doświadczenie bolesne, w którym odczuwamy izolację. Na szczęście można coś z tym stanem zrobić, wprowadzić zmiany, które pomogą poczuć się lepiej.
Czym jest depresja
Czasami każdy z nas odczuwa smutek czy przygnębienie. To naturalne, bo w naszym życiu pojawiają się różne uczucia. Są jak kolory. Nie są ani dobre, ani złe, chociaż te nieprzyjemne emocje nazywane są czasem negatywnymi. Uczucia mówią nam czego doświadczyliśmy, co się wydarzyło. Złość mówi nam, że ktoś przekroczył nasze granice, zrobił coś czego nie chcemy, smutek, że coś straciliśmy, radość zaś mówi, że wydarzyło się czego bardzo chcieliśmy, itd.
Jest wiele różnych sytuacji, które sprawiają, że czujemy smutek, spadek nastroju, przygnębienie. Czasem te uczucia w miarę szybko mijają. Jest jednak i tak, że czasem długo towarzyszą człowiekowi. Dochodzą do tego też inne objawy. Czasem stan taki jest bardzo dokuczliwy, nie pozwala na normalne funkcjonowanie i czerpanie radości z życia.
Objawy depresji u nastolatków
W poradniku dla nastolatków pt. ” Czy mam depresję i co mogę na to poradzić?” znajduje się taki test:
Objawy depresji:
- przygnębienie i smutek przez dłuższy czas
- nieumiejętność cieszenia się z rzeczy, które kiedyś przynosiły radość
- częste odczuwanie rozdrażnienia i złości
- problemy ze snem lub spaniem zbyt dużo
- poczucie, że jest się bezwartościowym, do niczego
- ciągłe zmęczenie, brak energii
- znaczne zmiany masy ciała
- przesadne poczucie winy
- brak apetytu lub przejadanie się
- nieumiejętność podejmowania decyzji
- trudności z koncentracją, niemożność jasnego myślenia
- uczucie niepokoju i podenerwowania
- powolność w działaniu, powolność w ruchach
- poczucie beznadziei, brak wiary w przyszłość
- myśli o śmierci
- myśli o robieniu sobie krzywdy
- myśli samobójcze
Jeżeli objawów występuje pięć lub więcej (w tym oba pierwsze objawy lub przynajmniej jeden z nich) i jeśli ktoś doświadcza ich niemal codziennie, conajmniej przez dwa tygodnie – można to uznać za wskazówki świadczące o depresji. Przy mniejszej ilości objawów, może to oznaczać łagodniejszą jej formę. Im więcej jest objawów i im dłużej one trwają, tym bardziej wpływają one na życie tej osoby i tym cięższa jest depresja.
Inne objawy depresji
Do innych obawów towarzyszących depresji należy:
- poczucie osamotnienia
- płaczliwość lub niemożność płakania
- poczucie otępienia i pustki
- poczucie, że nie dasz rady
- brak motywacji do czegokolwiek
- poczucie bycia w pułapce
- utrata wiary w siebie
- fizyczne objawy, np. bóle i inne dolegliwości
- pragnienie bycia samemu
Innym narzędziem do rozpoznawania u siebie objawów depresji jest według autorów książki „Czy mam depresję i co mogę na to poradzić? poradnik dla nastolatków” kwestionariusz nastrojów i uczuć. Celem jego jest ocena samopoczucia i zachowania. W przypadku każdego pytania należy zaznaczyć, na ile w ciągu ostatnich dwóch tygodni czułeś się lub zachowywałeś się w dany sposób.
Skrócony kwestionariusz nastrojów i uczuć
Jeżeli zdanie jest prawdziwe w odniesieniu do siebie należy zaznaczyć „prawda”. Jeżeli zdanie opisuje zachowanie lub samopoczucie, które zdarza się sporadycznie należy zaznaczyć „czasami”, a jeśli zdanie nie pasuje – „nieprawda”.
Czy w czasie ostatnich dwóch tygodni:
- Czułem się smutny i nieszczęśliwy
- Nic mnie nie cieszyło
- Czułem się tak zmęczony, że siedziałem i nic nie robiłem
- Czułem duży niepokój
- Czułem, że do niczego się już nie nadaję
- Często płakałem
- Miałem problemy z koncetracją
- Czułem nienawiść do siebie
- Byłem złą osobą
- Czułem się samotny
- Myślałem, że nikt na prawdę mnie nie kocha
- Myślałem, że nigdy nie uda mi się dorównać moim rówieśnikom
- Wszystko robiłem źle
WAŻNE: Jeżeli objawy, których doświadczasz, mają na ciebie taki wpływ, że trudno jest ci wykonywać większość czynności, a dodatkowo masz poczucie beznadziei i myśli samobójcze – bardzo ważne, abyś komuś o tym powiedział. Będziesz też potrzebował pomocy specjalistów. Różne dodatkowe strategie radzenia sobie z tym stanem mogą być jedynie dodatkową pomocą do opieki specjalistycznej.
Tekst napisany jest w oparciu o książkę S. Reynolds, M. Parkinson „Czy mam depresję i co mogę na to poradzić? poradnik dla nastolatków Jest to poradnik dla młodych ludzi, w którym znajdą sposoby na to, jak sobie pomóc, jak zadbać o siebie, od czego zacząć i czego warto spróbować, by lepiej się czuć i utrzymać dobre samopoczucie.
Polecam również część drugą „Depresja u nastolatka. Poradnik dla rodziców”
Na moim blogu są również inne artykuły związane z tematem depresji, znajdziesz je tutaj.