Objawy kandydozy czyli przerostu grzyba Candida albicans
O przyczynach przerostu grzyba candida pisałam we wcześniejszym artykule. Dzisiaj postaram się jak najlepiej przybliżyć temat objawów towarzyszącym temu procesowi. Naturalnym miejscem, gdzie spotykamy candidę jest jelito grube, dlatego najczęściej przerost tego grzyba obserwujemy w obrębie jelit. Objawy kandydozy są łatwe do zinterpretowania.
Jakie są objawy kandydozy?
Najczęściej odczuwane objawy kandydozy to: silne gazy i wzdęcia całego brzucha, przelewania i bulgotania w jelitach, charakterystyczny stolec, na początku twardy, jakby zaczopowany, a potem rozluźniony, aż do wodnistej, cuchnącej biegunki, tzw. delikatny żołądek, czyli reakcja po zjedzeniu pewnych produktów objawiająca się pojedynczymi, piekącymi, luźnymi stolcami lub średnio nasiloną biegunką oraz nieprzyjemne, okresowo pojawiające się nieokreślone parcie na stolec, występujące tuż po wypróżnieniu, mogące utrzymywać się kilka godzin.
Ponieważ drożdżaki candida przenikając przez błonę jelita cienkiego dostają się do krwi, a razem z nią do różnych narządów, dlatego grzyb candida może pojawić w różnych miejscach naszego organizmu. Może to być tzw. grzybica ogólnoustrojowa lub grzybica układu pokarmowego (nie tylko jelit), układu oddechowego, moczowego, narządu rodnego czy układu nerwowego.
Zdaniem Andrzeja Janusa wiele chorób ma swoje źródło w zakażeniu grzybem candida, np. schorzenia laryngologiczne (zwłaszcza zatoki), nadciśnienie tętnicze, autyzm dziecięcy, jaskra, łuszczyca, astma oskrzelowa.
Toksyny wytwarzane przez grzyb candida i ich wpływ na organizm
Toksyny te występują w ścianie komórki grzyba i są uwalniane po jej rozpadzie. Wyodrębniono około 79 ich rodzajów. Wszystkie mają jedną wspólną cechę: są groźne dla organizmu. Najbardziej szkodliwa z nich uszkadza system odpornościowy oraz nasila rozprzestrzenianie się zakażenia.
Toksyny, uszkadzając błonę śluzową jelita cienkiego, zmniejszają wchłanianie składników pokarmowych. Natomiast po uszkodzeniu śluzówki jelita grubego, powodują przenikanie z masy kałowej do organizmu toksyn, metali ciężkich oraz alergenów pokarmowych.
Bardzo niebezpieczne są również toksyny, które mają negatywne działanie na ośrodkowy układ nerwowy (mózg). Wywołują one stany depresyjne i rozchwianie emocjonalne, niezdecydowanie, chaotyczność, gwałtowne zachowania, hałaśliwość, agresję (również skierowaną na siebie) oraz usilne tłumienie złości w sobie. Dość często zdarza się, że objawy te przybierają formę fobii, nerwicy natręctw, a w wielu przypadkach przypominają schizofrenię. Chorzy z takimi objawami najczęściej poddawani są leczeniu psychiatrycznemu, a wynikiem tego jest pogorszenie stanu ogólnego i dodatkowo uzależnienie od leków psychotropowych.
Niektóre z toksyn mają budowę podobną do hormonów, przez co mogą z łatwością rozregulować cały układ hormonalny człowieka. W następnym wpisie postaram się przedstawić sposoby poradzenia sobie z candidą.
Zapraszam do przeczytania innych artykułów na moim blogu na temat przyczyn przerostu grzyba candida albicans, objawów i propozycji leczenia.
Źródło ” Candida. Nie daj się zjeść grzybom” Andrzej Janus – do kupienia TUTAJ.