Objawy przemęczenia organizmu i jego skutki
Żyjemy w wymagających czasach, naznaczonych skutkami pandemii. Na co dzień towarzyszy nam stres i zmęczenie. Nie słuchamy naszego organizmu, który często doświadcza lęku o zdrowie nasze i bliskich, o pracę oraz frustracji, że nie możemy mieć tego co chcemy i jak chcemy, że jesteśmy ograniczeni przez różne wymogi. Myślimy, że jakoś damy radę, że jeszcze trochę wytrzymamy, że musimy jakoś sobie poradzić lub wpadamy w poczucie, że nic nie możemy zrobić. Czujemy bezsilność i bezradność. I nawet, gdy zapala się kontrolka ostrzegająca, bo mamy problem ze spaniem, dopadają nas choroby, wszystko nas drażni, często reagujemy wybuchami złości lub przeciwnie nie mamy już siły na cokolwiek, to nie robimy nic, aby wreszcie zadbać o siebie. Nie widzimy, że dopadły nas objawy przemęczenia organizmu, a czasami nawet już wyczerpania jego zasobów.
Według mnie to idealny czas, aby wreszcie zająć się sobą i zauważyć wszystkie aspekty nas, nie tylko nasze ciało. Jednak nawet patrząc na same ciało i jego podstawowe potrzeby tj. odpowiednie odżywianie, nawadnianie, sen, ruch, dotlenienie to jest to już bardzo dużo, właściwie to fundament dobrego samopoczucia.
Trzeba jednak pamiętać, że osoba to nie tylko ciało. Każdy z nas jest jak taboret na trzech nogach. Ciało to tylko jedna noga, a pozostałe dwie to psychika i duch. Aby taki taboret stał stabilnie to wszystkie trzy nogi muszą być takiej samej długości i równie mocne.
Rodzaje przemęczenia
Gdy jesteśmy skrajnie przemęczeni to nie tylko czujemy to w naszym ciele, ale także doświadczamy zagubienia emocjonalnego i odrętwienia duchowego. W takiej tez kolejności rozwija się nasze przemęczenie. Jako pierwsze odczuwamy stan przemęczenia w naszym ciele. Jakie są objawy przemęczenia organizmu na różnych jego etapach?
Przemęczenie fizyczne
Ten stan zmęczenia jest łatwo rozpoznawalny. Doświadczamy go po intensywnym wysiłku fizycznym, czujemy ból mięśni, nasze ciało jest zmęczone i słabe. Na szczęście równie łatwo sobie z nim poradzić. Wystarczy trochę odpoczynku, relaksu np. w gorącej kąpieli.
Przemęczenie emocjonalne – objawy
Ten rodzaj przemęczenia pojawia się, gdy przez dłuższy czas jesteśmy poddani stresującym sytuacjom. Gdy nerwy przez długi czas pozostają wystawione na działanie czynników stresowych, zaczynają reagować na te czynniki coraz intensywniej np. w formie euforii albo wybuchania złością z byle powodu.
Stan przemęczenia psychicznego odbija się nie tylko na wzmocnionych reakcjach emocjonalnych, ale także na funkcjonowaniu organizmu. Dzieje się się to na skutek zalewania organizmu falami adrenaliny, która pobudza go do reakcji „walcz lub uciekaj”. Dlatego doświadczamy wielu niepokojących objawów takich, jak nadwrażliwość na hałasy, nadmierne wzruszanie się, popadanie w skrajne emocje, silne reakcje nawet na lekkie bodźce i towarzyszące temu wszystkiemu przyspieszona akcja serca, silne przeczucie zbliżania się czegoś złego, wewnętrznego niepokoju. Dlatego osoby przemęczone psychicznie są często odbierane przez otoczenie jako niezrównoważone.
Wyczerpanie psychiczne – objawy
Osoba, która jest przemęczona emocjonalnie i przechodzi w stan wyczerpania emocjonalnego, zaczyna doświadczać przemęczenia psychicznego. Zaczyna się coraz bardziej przejmować swoim stanem zdrowia, nachodzą ją myśli pełne niepokoju. Ma problemy na skupieniu uwagi, myślenie staje się bardzo wyczerpujące, a zapamiętywanie bardzo trudne. Nawet rozmowa staje się dla takiej osoby dużym wyzwaniem, ze zwględu na wysiłek jaki musi w to włożyć. Często też doświadczane jest w takim stanie „przyklejenie” jakiejś myśli czy tekstu piosenki, który przewija się cały czas w głowie.
Na tym etapie przemęczenia, a właściwie wyczerpania, często pojawiają się zaburzenia takie, jak fobie i natręctwa. Dojmujące staje się też odczucie „skołowania”, otępienia, wrażenie tzw. „mgły mózgowej”, które trwa od kilku godzin nawet do kilku dni.
Wyczerpanie duchowe – objawy
Ponieważ u osoby wyczerpanej psychicznej, w związku z doświadczanym samopoczuciem, pojawia się poczucie bezsilności i bezradności, to zaczyna się czuć jakby była staruszkiem. Zaczyna brakować sił, żeby radzić sobie z codziennymi sprawami, słabnie wola. Taka osoba dochodzi do momentu, że nie cieszy jej już to, co kiedyś cieszyło, coś co było dla ważne już takie nie jest.
Stan przemęczenia i co dalej?
Tak po krótce wyglądają objawy przemęczenia organizmu. Im dłużej ono trwa, przechodząc przez kolejne etapy, aż do wyczerpania, tym dłuższa jest droga powrotna do pełni sił i radości. Ale… i tu wreszcie coś pozytywnego :) … zawsze jest możliwy powrót do szczęśliwego i spełnionego życia. I o tym właśnie będę pisać w najbliższym czasie na moim blogu, bo myślę, że tego nam teraz najbardziej potrzeba.
Każdy zasługuje na szczęśliwe i spełnione życie, i dla każdego jest to możliwe. Nie twierdzę, że dzieje się to szybko i samo z siebie, ale jeżeli chcesz ze mną wyruszyć w tę drogę to zapraszam :)
A może jednak warto pozwolić sobie na odrobinę przyjemności? :) Zapraszam również do zapoznania się z technikami oddychania wspomagającymi nasz organizm, proponowanymi przez Michała Tombaka.
Tekst napisany w oparciu o książkę „Kompletna samopomoc dla twoich nerwów” Dr Claire Weekes, możesz kupić ją TUTAJ