ocet jabłkowy właściwości
Jak być zdrowym

Ocet jabłkowy – sposób na zdrowie

5/5 - (2 votes)

Ocet jest dość często używany w naszych domach, dodajemy go do potraw i przetworów. Najczęściej stosowany jest ocet winny lub destylowany. Niestety, kwas octowy, wchodzący w skład octu destylowanego, niszczy czerwone krwinki, powoduje anemię, zakłóca procesy trawienne i zaburza proces prawidłowego przyswajania pokarmu. Powoduje marskość wątroby, wrzodowe zapalenie jelita grubego itp. Ocet jabłkowy posiada zupełnie inne właściwości. Ocet jabłkowy zawiera w swoim składzie kwas jabłkowy (C2H6O5), który łączy się z zasadami i substancjami mineralnymi i tworzy glikogen. Glikogen ma działanie regulujące cykl menstruacyjny, poprawia stan naczyń krwionośnych, sprzyja tworzeniu się czerwonych krwinek. Jedną z najcenniejszych wartości octu jabłkowego jest wyjątkowo wysoka zawartość potasu, potrzebnego do tworzenia w organizmie określonego zapasu energetycznego oraz wyciszenia układu nerwowego i uregulowania pracy hormonów. Sprzyja również zatrzymaniu w organizmie wapnia, żelaza, magnezu, chloru i krzemu.
Ocet jabłkowy najlepiej przygotować samodzielnie.

Przygotowanie octu jabłkowego – sposób Stefanii Korżawskiej

Taki sposób przygotowania octu winnego przeczytamy w książce Stefanii Korżawskiej „Cztery kroki do zdrowia”.

Obierzyny z jabłek najlepiej kwaśnych wrzucamy do słoja, zalewamy przegotowaną chłodną, osłodzoną wodą(2 łyżki cukru złocistego lub miodu na szklankę wody), pozostawiamy na 3 tyg. w kuchni, a następnie przelewamy do butelek – ocet jest klarowny, ma słomkowy kolor.

Ocet jabłkowy – właściwości  i sposób podania

Taki ocet zawiera dużo łatwo przyswajalnego potasu, doskonale oczyszcza nerki, rozrzedza krew, wzmacnia naczynia krwionośne i serce.

Napój miodowo-octowy: wieczorem do szklanki przegotowanej, chłodnej wody dodać 1 łyżkę miodu, wymieszać, pozostawić na noc. Rano podgrzać, wlać 1 łyżkę octu jabłkowego, wypić przed śniadaniem lub przed obiadem

Przygotowanie octu jabłkowego według Michała Tombaka

Jabłka wraz z gniazdami nasiennymi zmielić w maszynce do mięsa. Otrzymaną masę włożyć do emaliowanego lub szklanego naczynia z szeroką szyjką, dodać ciepłej przegotowanej wody (1 litr wody na 800 g jabłek). Na każdy litr wody dodać 100 g miodu, 10 g drożdży piekarskich i 20g czarnego podsuszonego chleba. Zakryć naczynie i odstawić do sfermentowania w temperaturze 20-30°C (fermentacja zachodzi lepiej przy stałej temperaturze i gdy szyjka naczynia
jest jak najszersza). W ciągu pierwszych 10 dni zawartość naczynia należy codziennie przemieszać drewnianą łyżką. Po
upływie 10 dni przełożyć do worka z gazy i odcisnąć. Otrzymany sok jeszcze raz przefiltrować i przelać do naczynia z szeroką szyjką. Na 1 litr otrzymanego soku dodać 80 g miodu i wymieszać drewnianą łyżką do całkowitego rozpuszczenia.
Naczynie przykryć gazą i postawić w ciepłym miejscu (temperatura 25-30°C). Ocet jest gotowy w momencie gdy
płyn zjaśnieje. W zależności od rodzaju jabłek, miodu i ilości wody oraz innych czynników trwa to zwykle 40-60 dni. Gdy płyn zjaśnieje należy go  przefiltrować i przelać przy pomocy lejka do półlitrowych butelek. Butelki należy szczelnie zamknąć (korek można zalać woskiem) i przechowywać w chłodnym miejscu,
Tak przygotowany ocet można wykorzystywać leczniczo lub w codziennym użyciu jako kwaśny dodatek do surówek i innych potraw.

Wykorzystanie octu winnego w leczeniu według Michała Tombaka

Poniżej opiszę niektóre przykłady zastosowania octu winnego na podstawie książki Michała Tombaka „Droga do zdrowia”.

  • nocna potliwość – przed snem przetrzeć skórę octem.
  • oparzenia – przy pomocy gazy zwilżyć poparzoną powierzchnię skóry octem jabłkowym, który uśmierza ból i zapobiega tworzeniu się blizn.
  • żylaki – rano i wieczorem przemywać octem jabłkowym skórę w miejscach, gdzie są rozszerzone żyły i rozcierać. Oprócz tego 2 razy dziennie pić 1 szklankę ciepłej przegotowanej wody z rozpuszczonymi w niej 2 łyżeczkami octu jabłkowego. Po miesiącu stosowania regularnych zabiegów żyły zaczną się zwężać.
  • odchudzanie – przed każdym posiłkiem wypijać 1 szklankę przegotowanej wody z 2 łyżeczkami octu jabłkowego.
  • utykanie spowodowane zapaleniem stawów – przed każdym posiłkiem pić 10 łyżeczek od herbaty octu jabłkowego. Po 30 dniach kuracji powinny zniknąć bóle stawów i zmniejszyć się utykanie.
  • nadciśnienie – u niektórych osób w układzie trawiennym występuje niedostatek kwasu solnego, co podwyższa ciśnienie krwi. Aby skutecznie walczyć z tą dolegliwością trzeba jeść mniej mięsa, a przed jedzeniem pić od 1 do 3 łyżeczek octu jabłkowego. Ciśnienie krwi zauważalnie obniża się. Okresowo ocet można „przegryzać” 1 łyżeczką miodu. Wówczas efekt będzie jeszcze lepszy.
  • ból głowy – do garnuszka nalać 1/2 szklanki octu jabłkowego i 1/2 szklanki przegotowanej wody. Wymieszać i postawić na małym ogniu. Kiedy roztwór zagotuje się, garnuszek zdjąć i zrobić inhalację. Wdychać parę powoli 75 razy. Jeżeli ból głowy nie minie całkowicie, to na pewno przynajmniej znacznie osłabnie.

Inne sposoby wykorzystania octu winnego oraz wiele cennych informacji na temat możliwości poprawy swojego stanu zdrowia można znaleźć m.in. w książce Michała Tombaka „Droga do zdrowia”.

Zapraszam do przeczytania innych artykułów zawierających ciekawe informacje na temat prawidłowego odżywiania i zdrowego odchudzania proponowanych przez Michała Tombaka i Stefanię Korżawską.

Źródło:
Stefania Korżawska „Cztery kroki do zdrowia”
Michał Tombak „Droga do zdrowia”

6 komentarzy

Leave a Reply