olejek z drzewa herbacianego
Jak być zdrowym

Olejek z drzewa herbacianego – zastosowanie i właściwości

5/5 - (2 votes)

Olejek z drzewa herbacianego, nazywany czasem olejkiem herbacianym, niestety nie ma nic wspólnego z rośliną, z której listków zaparzamy herbatę :) Jest to olejek eteryczny, który moim zdaniem, powinien znaleźć się w każdej domowej łazience lub apteczce. To skuteczny naturalny antyseptyk i środek dezynfekujący, który ma wszechstronne działanie i jest przydatny na wiele problemów. Więcej na ten temat dowiesz się z tego tekstu.

Olejek z drzewa herbacianego – Tea Tree Oil

Tea Tree Oil, czyli olejek z drzewa herbacianego pozyskiwany jest z liści drzewa rosnącego w Australii i Nowej Zelandii o łacińskiej nazwie Melaleuca alternifolia. Rośnie dziko w miejscach bagnistych na terenie Australii, a obecnie jest tam również uprawiany na plantacjach. Nazwa drzewa herbacianego nie ma nic wspólnego z herbatą. Jego nazwa pochodzi z czasów podróży kapitana Cooka i pierwszych kolonizatorów Australii, którzy używali liści tego drzewa do sporządzania leczniczej herbaty. Taki napar z liści tego drzewka tylko zastępował marynarzom prawdziwą herbatę. Dodatkowo miał działanie antyszkorbutowe. Aborygeni, rdzenni mieszkańcy Australii, stosowali je rozgniecione na papkę do dezynfekcji ran i leczenia oparzeń.

Naturalny olejek eteryczny produkuje się z liści i małych gałązek krzewu, przy zastosowaniu destylacji parowej.

Swoje unikalne właściwości olejek z drzewa herbacianego zawdzięcza przede wszystkim dwom składnikom:

  • Terpinen-4-ol – działającego przy chorobach i uszkodzeniach skóry,
  • Cyneol – działającego pozytywnie szczególnie przy chorobach przeziębieniowych.

Zastosowanie olejku  z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego ma wszechstronne zastosowanie. Można stosować go bezpośrednio na skórę, w rozcieńczeniu i jako dodatek do kosmetyków, do prania, a także w aromaterapii. Polecany jest:

  • przy problemach skórnych
  • przy problemach jamy ustnej i paradontozie
  • przy infekcjach i chorobach górnych dróg oddechowych
  • przeciwko owadom
  • do pielęgnacji stóp
  • do prania jako środek odkażający, np. dziecięce pieluszki

ZASTOSOWANIE: kominek aromaterapeutyczny, inhalacje, kąpiel, pielęgnacja skóry

Działanie olejku herbacianego

Olejek ten ma przede wszystkim działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Dzięki temu może być skutecznym środkiem wspomagającym leczenie różnego rodzaju infekcji jesienno-zimowych. Badania mikrobiologiczne wykazały, że olejek z drzewa herbacianego niszczy wiele bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, w tym bakterie odpowiedzialne za choroby dróg oddechowych. Dlatego też inhalacje z wykorzystaniem tego olejku polecane są przy zapaleniu zatok, chorobach gardła, czy też uciążliwym kaszlu.

Ze względu na swoje właściwości olejek z drzewa herbacianego znalazł szerokie zastosowanie w dermatologii, szczególnie w leczeniu grzybic i trądziku. Często stosuje się go w leczeniu grzybicy stóp w formie nierozcieńczonej, a także jako składnik maści i zasypek. Działa leczniczo, a stosowany regularnie, zapobiega nawrotom grzybicy i likwiduje nieprzyjemny zapach przy nadmiernej potliwości stóp.

W jednym z badań porównywano skuteczność działania olejku z drzewa herbacianego i 1-proc. maści z klotrimazolem (syntetyczny lek przeciwgrzybiczny) w leczeniu głębokiej grzybicy podpaznokciowej. Oba preparaty stosowano 2 razy dziennie przez 6 miesięcy. Stwierdzono całkowite wyleczenie u 16% chorych stosujących olejek z drzewa herbacianego i u 11% pacjentów stosujących maść z klotrimazolem.

Inne wykorzystanie olejku z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego łatwo przenika przez skórę i działa bakteriobójczo na bakterie beztlenowe wywołujące zmiany trądzikowe. Z tego powodu firmy kosmetyczne wykorzystują go często jako składnik preparatów do pielęgnacji skóry trądzikowej, takich jak żele do oczyszczania twarzy, toniki czy kremy pielęgnacyjne. Można go więc samemu dodać do ulubionego kremu lub toniku, lub jedną – dwie krople zmieszać z ulubionym olejem i nałożyć na skórę. Tym sposobem wzbogacimy nasze ulubione produkty w ten cenny składnik. Kosmetyki zawierające olejek z drzewka herbacianego są zwykle dobrze tolerowane przez skórę, nie powodują zbytniego wysuszenia czy też podrażnienia.

Niektórzy specjaliści medycyny naturalnej polecają stosowanie olejku z drzewa herbacianego w formie nierozcieńczonej bezpośrednio na zmiany trądzikowe. Jednak przy takim jego aplikowaniu trzeba zachować szczególną ostrożność, gdyż może wywołać podrażnienie lub zmiany alergiczne. Zawsze więc sprawdźmy jak zareaguje nasza skóra w ciągu dnia, nigdy wieczorem przed snem.

Zapach olejku z drzewa herbacianego odstrasza owady, a zastosowany w miejscu ukąszenia, np. komarów, łagodzi świąd i przyspiesza gojenie. Można używać go do leczenia wszawicy, dodając kilka kropli do zwykłego, łagodnego szamponu. Po rozcieńczeniu wodą może być stosowany do płukania jamy ustnej, szczególnie przy skłonności do zapaleń dziąseł.

Jak stosować olejek z drzewa herbacianego w aromaterapii

  • masaż – zwalcza bakterie, grzyby i wirusy, jest stosowany przy infekcjach górnych dróg oddechowych, grypie, anginie, przeziębieniu, stymuluje pracę układu immunologicznego, zwalcza trądzik, stosowany do pielęgnacji skóry.
  • kąpiel – zwalcza bakterie, grzyby i wirusy, jest stosowany przy infekcjach górnych dróg oddechowych, grypie, anginie, przeziębieniu, stymuluje pracę układu immunologicznego, zwalcza trądzik, stosowany do pielęgnacji skóry.
  • inhalacje i aromatyzacja powietrza – zwalcza bakterie, grzyby i wirusy, jest stosowany przy infekcjach górnych dróg oddechowych, grypie, anginie, przeziębieniu, stymuluje pracę układu immunologicznego.

Olejek z drzewa herbacianego można wykorzystać też jako zamiennik płynu do płukania przy praniu w orzechach i kulach piorących. Nie ma on szczególnego zapachu, ale ma antyseptyczne właściwości. Aby zapewnić pranie było świeże wystarczy umieścić w przegródce na płyn do 20 kropli olejku eterycznego. Sprawdzi się też przy praniu wielorazowych pieluszek.

Kto nie powinien stosować olejku z drzewa herbacianego

Olejku z drzewa herbacianego nie mogą stosować kobiety w ciąży i dzieci poniżej 3 lat. Dużą ostrożność powinni zachować również alergicy i osoby, u których wcześniej wystąpiły uczulenia przy stosowaniu innych olejków eterycznych.

Największy wybór olejków herbacianych w różnych cenach znajdziesz TUTAJ

Na moim blogu znajdziesz inne artykuły z dziedziny aromaterapii i ziołolecznictwa.

Leave a Reply