Zdrowa Odnowa

czyli jak zadbać o siebie, jak się zdrowo odżywiać i skutecznie schudnąć

dieta dla mózgu

Paliwo dla mózgu – dobrze odżywiony mó

| 5 komentarzy

Dbając o to, co jemy, możemy poprawić nasze zdolności poznawcze, chronić mózg, a także wspomóc jego możliwości regeneracyjne. Dobrze odżywiony mózg pozostanie sprawny i wydajny przez długie lata. Czego zatem potrzebuje nasz mózg, aby jak najdłużej sprawnie funkcjonować? Jak możemy o niego zadbać? Przedstawię dzisiaj propozycję zmian żywieniowych, w formie planu 13-to dniowego, które zapewnią dobrą formę naszego mózgu i całego układu nerwowego.

Dzień I
Śniadanie – budzimy umysł

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Rano po 8-12 godzinach bez jedzenia nasz mózg pracuje na zwolnionych obrotach, czerpiąc z rezerw glukozy, pozostałych jeszcze w organizmie. Pełnowartościowe i dobrze zbilansowane śniadanie pozwoli uruchomić wszystkie funkcje mózgu, tak byśmy nie cierpieli z powodu ospałości, zmęczenia i braku koncentracji.

Postanowienie dnia!

Moje śniadanie zwiera co najmniej 3 składniki- produkt mleczny, owoc, warzywo. Uzupełniam płyny w organizmie.

Dzień II
Lekka kolacja, by pomóc mózgowi odzyskać siły

W nocy, podczas snu, porządkuje informacje uzyskane w ciągu dnia, odpoczywa, śni…Każda z tych faz jest niezbędna, by następnego dnia nasze zdolności umysłowe były na dobrym poziomie. Najlepszym sposobem na poprawienie jakości snu, a tym samym i pracy mózgu, jak lekka i pełnowartościowa kolacja.

Postanowienie dnia!

Aby zapewnić sobie dobry sen, wieczorem unikam łączenia mięsa, wędlin i serów.

Dzień III
Unikamy toksyn, aby mózg był w dobrym zdrowiu

Żywność, którą jemy zawiera dodatki konserwujące, pestycydy, metale ciężkie, tlenek glinowy i inne szkodliwe składniki. Nawet, jeżeli są one spożywane w małych ilościach, zakłócają pracę mózgu.

Postanowienie dnia!

Staram się wybierać produkty naturalne i bez konserwantów.

Dzień IV
Czekolada – pobudza mózg i poprawia nastrój

Czekolada, a dokładnie zawarte w niej kakao, posiada właściwości pobudzające i rozluźniające. Wpływa relaksująco, działa antydepresyjnie oraz wzmacnia uwagę. Kakao jest źródłem magnesu i przeciwutleniaczy, zawiera również wiele substancji o działaniu ochronnym. Czekoladę można jeść regularnie, ale rozsądnie, gdyż jest bardzo kaloryczna.

Postanowienie dnia!   Unikam białej czekolady, za to jem gorzką czekoladę. Zjadam najwyżej 1-2 kawałki dziennie.

Dzień V
Woda – pijemy odpowiednie ilości płynów

Woda to główny składnik mózgu, jest również niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Umożliwia obieg składników odżywczych, ale bierze również udział w usuwaniu niepotrzebnych substancji.

Postanowienie dnia!   Regularnie popijam wodę w ciągu dnia. Piję wody o różnym składzie mineralnym.

Dzień VI
Ograniczamy spożycie soli – w trosce o naczynia krwionośne

Nadmiar soli powoduje nadciśnienie i uszkadza naczynia krwionośne, również te zasilające mózg.

Postanowienie dnia!   Staram się ograniczyć stosowanie soli, natomiast częściej używać ziół i różnorodnych przypraw.

Dzień VII
Cukry proste – zastrzyk energii

Głównym źródłem energii dla mózgu jest glukoza, która powstaje w wyniku przemiany cukrów zawartych w pokarmach. Nie znaczy to jednak, że jedzenie słodyczy jest niezbędne dla dobrej pracy mózgu. Produkty zawierające cukier należy dawkować z umiarem.

Postanowienie dnia!   Staram się ograniczyć używanie cukru do słodzenia herbaty i innych napojów. Przygotowując desery zmniejszam ilość cukru na korzyść owoców i przypraw.

Dzień VIII
Cukry złożone – energia na dłużej

Mózg potrzebuje stałego dopływu glukozy, lecz nie potrafi jej magazynować. Cukry złożone zawarte w makaronach, pieczywie pełnoziarnistym i warzywach powodują, że energia z pożywienia jest uwalniana do krwioobiegu powoli, co zapewnia sprawność umysłu przez cały dzień.

Postanowienie dnia!

Do każdego posiłku zjadam porcję pełnoziarnistego chleba. Jem warzywa strączkowe i orzechy.

Dzień IX
Kwasy omega-3 – poprawiamy jakość połączeń nerwowych

Osłonki komórek nerwowych składają się m.in. z kwasów tłuszczowych omega-3. Ich obecność w organizmie zapewnia dobrą komunikację między neuronami. Nasz organizm, ponieważ nie potrafi syntetyzować kwasów omega-3, zmuszony jest czerpać go z pożywienia.

Postanowienie dnia!

Stosuję olej rzepakowy i jem orzechy włoskie.

Dzień X
Polifenole i karotenoidy – zabezpieczenie dla mózgu

Są to związki chemiczne występujące w roślinach. Chronią komórki organizmu przed procesem starzenia się, są silnymi przeciwutleniaczami, a także poprzez poprawę mikrokrążenia sprawiają, że nasz mózg jest dobrze dotleniony.

Postanowienie dnia!

Jem warzywa sezonowe przez cały rok z różnych grup kolorystycznych.

Dzień XI
Tryptofan – na dobry nastrój i smaczny sen

To aminokwas biorący udział w syntezie serotoniny, nazywanej często hormonem szczęścia i melatoniny- odpowiedzialnej za dobry, zdrowy sen. Serotonina zaś odgrywa ważną rolę w poprawie nastroju i jakości snu.

Postanowienie dnia!

Jem produkty mleczne także z dodatkiem ryżu, kasz, makaronu. Piję szklankę mleka przed snem.

Dzień XII
Witaminy – ochrona i zapewnienie młodości mózgu

Do dobrego funkcjonowania mózgu i całego układu nerwowego potrzebujemy witamin.

Witamina B1 – potrzebna do przyswojenia glukozy i neutralizacji niepotrzebnych pozostałości przemiany materii. Witamina C – działa przeciwutleniająco oraz warunkuje prawidłową syntezę niektórych białek. Witamina E – razem z witaminą C chroni komórki przed działaniem szkodliwych substancji.

Postanowienie dnia!

Wybieram chleb i płatki z pełnego przemiału. Staram się jeść suszone owoce. Codziennie jem surowe warzywa i owoce.

Dzień XIII
Mikroelementy – wzmocnienie, dotlenienie, regeneracja

Miedź – poprawia stan naczyń krwionośnych, bierze udział w syntezie czerwonych krwinek oraz uczestniczy w syntezie dopaminy – „hormonu szczęścia”. Żelazo – potrzebne do tworzenia czerwonych krwinek, przez co przyczynia się do dotlenienia organizmu, także mózgu. Magnez – sprzyja odprężeniu oraz poprawia jakość snu. Selen  – ma działanie przeciwutleniające i przeciwnowotworowe. Cynk – poprawia pracę mózgu, jest silnym przeciwutleniaczem.

Postanowienie dnia!

2 razy w tygodniu jem warzywa strączkowe. Jem wątróbkę, ale nie częściej niż 1-2 razy w miesiącu. Wybieram zielone warzywa, orzechy i warzywa strączkowe. Jem suszone owoce. Piję wodę mineralizowaną.

Zapraszam do przeczytania innych artykułów na moim blogu zawierających informacje na temat zdrowego odżywiania.

Click on any of these buttons to help us to maintain this website.      

komantzry

Leave a Reply