małe przyjemności
Jak być szczęśliwym

Pozwól sobie na małe przyjemności

4.5/5 - (2 votes)

Czym jest luksus? Na to pytanie chyba każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Najczęściej luksusem określamy coś, co jest dostępne tylko dla osób zamożnych. Według tej definicji będzie to willa z basenem, ekskluzywny samochód, wycieczka w odległy zakątek świata. Czasem jednak jest to coś, co jest dla nas bardzo ważne, lecz w danym momencie trudne do osiągnięcia. Tu z perspektywy bycia młodą mamą (oczywiście nie chodzi o wiek, lecz o bycie mamą małych dzieci :)) mogę powiedzieć, że dla mnie luksusem nie jest to, co napisałam wcześniej, ale zwykłe dla innych, wręcz prozaiczne sprawy, takie małe przyjemności.

Luksus młodej mamy

Widziałam kiedyś na FB zabawną, lecz jakże prawdziwą, listę luksusów młodej mamy. Znalazły się na niej m.in. sen nieprzerwany przez 6 godzin, zakupy bez dzieci, wypicie filiżanki ulubionej herbaty w samotności, spokojne przymierzanie ubrań w przymierzalni, kąpiel zamiast prysznica i inne.

Każdy ma swoją listę luksusów w zależności od tego, w jakiej jest sytuacji i uwarunkowaniach.

Czy ważne jest to, czego pragniemy?

Czy można bez tego żyć? Prawdopodobnie da się przeżyć, ale jaka będzie jakość takiego życia. Może warto zawalczyć o takie minimum, by poczuć się przez chwile lepiej, by odnaleźć w sobie chęć do zmierzenia się z szarą rzeczywistością?

Nie musi to być pobyt w ekskluzywnym hotelu w czasie egzotycznej wycieczki. Dzisiaj – nie, kiedyś w przyszłości – czemu nie? Może da się poszukać czegoś tu i teraz? Coś, co sprawi nam przyjemność, na chwilę pozwoli wyciszyć się, oderwać od codzienności, odreagować codzienne napięcia i stresy?

Czy jesteśmy świadomi naszych pragnień?

Warto mieć w pamięci to, co zawsze sprawia nam radość. Mogą to być nasze pasje. Niestety czasem jest tak, że tracimy kontakt z sobą, z naszymi prawdziwymi pragnieniami. Gdy pytamy siebie, co takiego jest moim marzeniem, radością, pasją – nie potrafimy wtedy na to pytanie odpowiedzieć. Jeżeli tak jest, to teraz ważne jest, aby wrócić do takiego momentu w życiu, kiedy na takie pytanie nie mieliśmy problemu, by odpowiedzieć.

Jak zadbać o codzienne małe przyjemności?

Przygotuj sobie listę małych luksusów, na które możesz sobie pozwolić już teraz. Zadbaj, by codziennie zrobić coś tylko dla siebie. W ten sposób okażesz sobie to, że lubisz i akceptujesz siebie. Bez tego trudno jest znaleźć w sobie siłę do codziennych obowiązków, wyzwań. Twoja troska i miłość do siebie jest tym, co tylko Ty możesz sobie dać. To jest coś najpiękniejszego, czym możesz siebie obdarować.

Zapraszam do przeczytania innych artykułów na moim blogu zawierających porady jak być szczęśliwym: zmiany wzorców myślowych, poznania siebie i miłości do siebie.

Leave a Reply