Zdrowa Odnowa

czyli jak zadbać o siebie, jak się zdrowo odżywiać i skutecznie schudnąć

prawidłowe oddychanie Michał Tombak

Prawidłowe oddychanie – różne techniki według Michała Tombaka

| 5 komentarzy

W jednym z wcześniejszych artykułów „Prawidłowe oddychanie sposobem na odchudzanie i nie tylko” opisałam jak powinno wyglądać prawidłowe oddychanie oraz co zyskujemy, gdy tak oddychamy. W tym tekście chciałabym podzielić się informacjami zaczerpniętymi z książki Michała Tombaka. Przedstawię różne sposoby i techniki oddychania. Mam nadzieję, że zachęcę w ten sposób do przeczytania książek Michała Tombaka, bo niewątpliwie są warte przeczytania i wprowadzenia w życie.

Jak ćwiczyć prawidłowe oddychanie?

Prawidłowe, pełne oddychanie jest opisane przez wielu autorów książek i publikacji. Jednak najpełniej ten temat przedstawił Michał Tombak w swojej książce „Droga do zdrowia”. W oparciu o tekst z tej książki przytoczone rożne ćwiczenia oddechowe.

Pełne oddychanie – Ćwiczenia można wykonywać na stojąco, siedząco lub w pozycji leżącej. Mięśnie ciała powinny być rozluźnione, oczy lepiej zamknąć. Spokojnie wciągnąć powietrze przez nos, przy czym starać się wypełnić powietrzem dolną część płuc, wypinając brzuch. Następnie wypełnić środkową część płuc, unosząc dolne żebra i klatkę  piersiową, a na koniec wypełnić górną część płuc, unosząc górne żebra i lekko rozciągając ramiona.

Teraz należy połączyć te trzy etapy w jeden powolny i ciągły wdech, podczas którego cała klatka piersiowa, od góry do dołu się rozszerza i wypełnia powietrzem. Powietrze należy wydychać wolno nosem. W miarę wydychania powietrza stopniowo wciągać brzuch.

Po opanowaniu techniki pełnego oddychania, można przejść do specyficznych rytmów oddechowych, które są związane z częściowym wstrzymaniem oddechu, które zwiększa harmonijne rozprowadzenie energii po całym ciele, poprawia pracę gruczołów wydzielania dokrewnego, wzmaga rytm serca, sprzyja lepszemu nasyceniu krwi tlenem, a więc przyspiesza procesy utleniania. Dlatego też, w czasie uprawiania ćwiczeń oddechowych ciężar ciała może się zmniejszać.

Ważne jest, aby przynajmniej przez 10-15 minut codziennie stosować pełne oddychanie. Te minuty ćwiczeń przedłużą o lata wasze życie.

Oddychanie zdrowotne – Ćwiczenia te najlepiej wykonywać w pozycji leżącej, ale można również w siedzącej lub stojącej. Wdech przez nos przez 2 sekundy, następnie wstrzymać oddech na 8 sekund, po czym wypuszczać powietrze przez 4 sekundy nosem. Wzór oddechowy pełnego cyklu oddychania zdrowotnego: 1:4:2, gdzie 1 – wdech; 4 – pauza czyli wstrzymanie oddechu; 2 – wydech.

Ważne! W oddychaniu zdrowotnym wdech jest dwa razy krótszy niż wydech, a pauza 4 razy dłuższa niż wdech. Ćwiczenie to należy wykonywać dwa razy dziennie: rano i wieczorem po 2 minuty.

Oddychanie oczyszczające – Ten rodzaj oddychania oczyszcza płuca, stymuluje ośrodki oddechowe, odmładza i regeneruje komórki organizmu.

Wdech przez nos, jak przy oddychaniu pełnym, przez 2 sekundy, następnie wstrzymanie – 3 sekundy, po czym złożonymi jak do gwizdania wargami wypuszczać powietrze cienką „strużką” przez 12 sekund. Resztki powietrza energicznie  wypuścić. Ćwiczenie to należy wykonywać dwa razy dziennie: rano i wieczorem po 2 minuty.

Oddychanie słoneczno-księżycowe – Nasz cykl dobowy oddychania jest uzależniony od wpływu Słońca, Księżyca i gwiazd. Współczesne badania wykazały, że istnieje określony rytmiczny system oddychania przez lewy i prawy otwór nosowy, który zmienia się każdego dnia. Strumień powietrza przechodzący przez prawy otwór nosowy oddziałuje na procesy pobudzające, a przez lewy – na procesy hamujące.

Jeśli lewy otwór nosowy z jakichś przyczyn jest zatkany i oddychacie tylko prawym, to jesteście ciągle w stanie napięcia nerwowego i cierpicie na bezsenność. Jeśli jest zatkany prawy otwór i oddychanie odbywa się przez lewy otwór nosowy, to nasz organizm znajduje się w stanie ciągłego zmęczenia.

Technika oddychania słoneczno-księżycowego jest następująca: kciukiem prawej ręki zakryć prawy otwór nosowy, wciągnąć powietrze przez lewą dziurkę przez 2 sekundy, następnie pauza przez 2 sekundy, wydech przez 4 sekundy. Następnie kciukiem lewej ręki zatkać lewy otwór nosowy i wykonać podobny cykl oddechowy. Ćwiczenie należy powtarzać na przemian na 10-12 razy dla każdego otworu nosowego. Powyższy proponowany cykl oddychania uspokaja system nerwowy, poprawia ogólne samopoczucie, likwiduje zmęczenie, pomaga zwalczyć katar, przynosi ulgę w bólach głowy i bólach reumatycznych.

Wietnamski typ oddychania – Powoli wciągnąć powietrze nosem, przy czym maksymalnie wypiąć brzuch, następnie pauza 1-2 sekundy i powolny wydech, starając się maksymalnie wciągnąć brzuch, po czym pauza 1-2 sekundy.

Wzór oddechowy wygląda następująco: Wdech – 2 sek. Pauza – 2 sek. Wydech – 4 sek. Pauza – 2 sek.

W ciągu pierwszego tygodnia wykonywać 10 powtórzeń, drugiego – 15 powtórzeń, trzeciego – 20 powtórzeń. Po miesiącu wykonywać codziennie od 30 do 60 powtórzeń w zależności od samopoczucia. Ten sposób oddychania jest wspaniałym masażem układu pokarmowego, jelit, jelita grubego, wątroby, trzustki.

Wschodni mędrcy mawiają: „Im dłuższy jest wydech, tym dłuższe jest życie”. We wszystkich proponowanych typach oddychania wydech jest zawsze dłuższy od wdechu. Ćwiczenia oddechowe należy robić 2 razy dziennie rano przed jedzeniem i nie wcześniej niż trzy godziny po spożyciu ostatniego posiłku wieczorem. Ćwiczenia należy wykonywać na świeżym powietrzu lub w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu.

Początkowo możemy odczuwać zawroty głowy i inne objawy hiperwentylacji przy ćwiczeniu prawidłowego oddychania, należny wtedy przerwać ćwiczenie, odpocząć i powrócić próbując odnaleźć swoje tempo oddychania. Z czasem zawroty głowy miną, a pojawi się przyjemne uczucie zrelaksowania. Na początku ćwiczeń oddechowych łatwiej jest opanować oddychanie pełne lub brzuszne w pozycji leżącej, kładąc rękę na brzuchu i sprawdzając czy w czasie wdechu ręka unosi się na powiększającym się brzuchu.

Zapraszam również do przeczytania innych artykułów na moim blogu zawierających ciekawe informacje na temat prawidłowego odżywiania oraz zdrowego odchudzania propagowanych przez Michała Tombaka.

Książki Michała Tombaka można kupić klikając TUTAJ.

zdjęcie ze strony Flickr.com

Click on any of these buttons to help us to maintain this website.      

komantzry

Leave a Reply