Zdrowa Odnowa

czyli jak zadbać o siebie, jak się zdrowo odżywiać i skutecznie schudnąć

Sok z aloesu nie tylko dla wegetarian (1) – zawartość białek w miąższu aloesowym

| brak komentarzy

Aloesem i jego właściwościami bardzo często zainteresowani są wegetarianie. Dzieje się tak zapewne dlatego, że rezygnując z białka zwierzęcego, starają się, by w ich diecie nie zabrakło białka roślinnego bardzo dobrej jakości, które zaspokoiłoby potrzeby organizmu. 

Nie ma co do tego wątpliwości, że sok z  aloesu, pozbawiony zielonego pancerza, (nie czysty sok, tylko sok z miąższem, np. firmy Forever Living Products), ma bezcenną wartość odżywczą, którą doceniają nie tylko wegetarianie i osoby, które z różnych powodów muszą w szczególny sposób zadbać o pełnowartościowe odżywianie.

Zawartość białek w soku z  aloesu (z miąższem)

Jeśli chodzi o białka, to w liściach aloesu wystepują głównie białka w najprostszej postaci – aminokwasy. Są to podstawowe cegiełki budulcowe wszystkich innych białek złożonych – protein. Aminokwasy są więc zarówno częścią składowa tkanek, z których składa się nasze ciało, ale wchodzą także w skład wszystkich enzymów i hormonów, które maja wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Część aminokwasów możemy wytworzyć sami, nazywane są endogennymi. Naszą uwagę skupiamy jednak na tych, które nasz organizm nie potrafi zsyntetyzować. Aminokwasy z tej grupy zwane są egzogennymi i te w sposób szczególny są w centrum zainteresowań wegetarian.

Do tej grupy enzymów zaliczamy: argininę, histydynę, leucyne, izoleucyne, metioninę, treoninę, lizynę, fenyloalaninę, tryptofan i walinę.

W badaniu próbek miąższu Aloe Barbadensis Miller, rosnącego w stanie naturalnym, stwierdzono, że w jego skład wchodzi 9 spośród 10 niezbędnych aminokwasów i stanowią one 47% ogólnej zawartości prostych białek w miąższu. To bardzo dużo jak na roślinę niestrączkową!

Najwiecej jest argininy (18%) i histydyny (ponad 13%), nie wykryto natomiast tryptofanu. Tryptofan nie został także wykryty w porównywanych w badaniu innych sokach owocowych (z pomarańczy i grapefruita).

Porównując skład soku z aloesu i soków z pomarańczy i grapefuita, okazuje się, że zawiera on nieporównywalnie więcej cennego białka.

Aloes nie jest rośliną o właściwościach wyłącznie leczniczych, ale ma on przede wszystkim WYSOKĄ WARTOŚĆ ODŻYWCZĄ. Dlatego też warto go traktować jako codzienny, zdrowy napój.

Nie wiem dokładnie ile firm aloesowych wprowadziło na polski rynek płynny miąższ aloesowy. Ja znam i stosuję od kilkunastu lat sok z aloesu (miąższ + sok aloesowy) firmy Forever Living Products w wersji podstawowej (na zdjęciu), czyli bez innych dodatków np. żurawiny, soku z brzoskwini czy innych (występują one w ofercie tej firmy w różnych połączeniach pod katem różnych potrzeb).

aloes Forever

Uważam, że jest to bardzo dobry produkt, który trudno zastąpić innym. Nie jest to jedyny mój ulubiony produkt tej firmy, ale o tym napiszę w innym wpisie na blogu. W mojej opinii Forever Living Products ma bardzo dobre produkty, które polecam.

Wszystkie produkty firmy Forever Living Produkts znajdziesz TUTAJ.

Click on any of these buttons to help us to maintain this website.      

Leave a Reply