zasady zdrowego życia
Jak być zdrowym

Zasady zdrowego życia według Michała Tombaka

5/5 - (2 votes)

Książki Michała Tombaka są dla nas nieocenioną pomocą w odnalezieniu drogi do zdrowia. Dla mnie są one wciąż kopalnią wiedzy na ten temat. Możemy w nich znaleźć zasady zdrowego życia, sposoby oczyszczania organizmu, zasady prawidłowego oddychania i wiele ciekawych i sprawdzonych przez niego sposobów na zdrowe i szczęśliwe życie.

Uważa on, że aby zdrowo żyć nie potrzeba nadzwyczajnych wysiłków i zabiegów, a należy jedynie przestrzegać praw przyrody, bo to one kierują naszym życiem i zdrowiem. Każda próba zmiany czy poprawiania natury obraca się przeciwko nam.

Najważniejsze zasady zdrowego życia

Zdaniem Michała Tombaka jedzenie nie jest najważniejszym warunkiem zdrowia. Najważniejsze są: ruch, oddychanie świeżym powietrzem, zabiegi wodne (kąpiele, naprzemienne prysznice) i pozytywne nastawienie do życia.
Jeśli chodzi o jedzenie, to, rzeczywiście, jest ono naszym codziennym towarzyszem, a co więcej, nieprawidłowe żywienie może doprowadzić do wielu chorób. Ale każdemu człowiekowi potrzebna jest indywidualna, właściwa dla niego dieta.

Podstawowe zasady prawidłowego odżywiania Michała Tombaka

1. Można jeść wszystko to, co rośnie na drzewach (owoce, orzechy), w ziemi (warzywa) i nad nią (maliny, jagody, zboża – gryka, owies, pszenica itd.) w stanie surowym oraz pieczone, kiszone, suszone i gotowane, oraz miód, ptasie jaja, pić wywary z ziół, wodę mineralną (sporadycznie), wyciągi z suszonych owoców, świeżo przygotowane soki, wodę z dodatkiem miodu, zieloną herbatę, kawę i czarną herbatę z umiarem.

2. Od święta jeść mięso, wędliny, cukierki, herbatniki, lody i inne smaczne, ile szkodliwe produkty. Po obfitym świątecznym jedzeniu 1-2 dni pijcie tylko soki lub wodę, dodając do niej sok wyciśnięty z 1 cytryny.

3. Należy pamiętać, że nadmiar tłuszczu w artykułach spożywczych jest zabójcą numer jeden waszego zdrowia z następujących powodów:
a) tłuszcz, dostając się do organizmu, zatrzymuje radioaktywne metale,
b) wymaga od organizmu ogromnej straty energii na jego trawienie, co prowadzi do zwyrodnienia układu pokarmowego (żołądka, wątroby, dwunastnicy),
c) podczas smażenia tłuszczu powstają czynniki rakotwórcze, które sprzyjają powstawaniu komórek nowotworowych,
d) tłuszcz, dostając się do organizmu, wchodzi w reakcję chemiczną z wapniem i jako produkt tej reakcji powstają mydła wapniowe, które zmieniają zasadowy odczyn krwi na kwaśny, co prowadzi, po pierwsze, do zagęszczenia krwi, a po drugie – stwarza idealne warunki dla rozwoju bakterii chorobotwórczych. Oprócz tego reakcja między tłuszczami i wapniem sprzyja wypłukiwaniu go z organizmu, co prowadzi do schorzeń narządów ruchu,
e) używając dużo tłuszczu gorzkniejemy od wewnątrz (tak jak masło, kiedy leży długo otwarte w temperaturze pokojowej, a temperatura naszego ciała jest jeszcze wyższa),
f) nadmiar tłuszczu zalepia naczynia krwionośne, co prowadzi do zawałów i udarów mózgu. Naczynia krwionośne są oblepione od nadmiaru spożywanego tłuszczu, tak jak patelnię pokrytą warstwą tłuszczu po smażeniu kotleta schabowego. Aby go usunąć potrzebny jest specjalny środek i gorąca woda, czego w organizmie po prostu nie ma. Artykuły zawierające tłuszcz mogą spożywać ludzie, którzy większą część doby spędzają na świeżym powietrzu i oprócz tego wykonują ciężką pracę fizyczną.

4. Aby jedzenie służyło zdrowiu, powinno być zawsze świeże. Należy gotować na jeden posiłek. Lepiej, aby przygotowane dania nie „nocowały” w lodówce ani na piecu, a potem były podgrzewane.

5. Jeść należy tylko wtedy, kiedy się chce. I nie mylić uczucia głodu z apetytem. Pierwsze to oznaka chorego układu trawiennego, drugie – oznaka zdrowia. Jeśli chce nam się jeść, należy napić się herbaty, wody z miodem i sokiem z cytryny itp., a głód zniknie. Tak należy sprawdzać swoje uczucie głodu. Po pewnym czasie żołądek będzie „prosić” o jedzenie tylko wtedy, kiedy będzie naprawdę głodny. Po prostu przekarmiliśmy nasze żołądki, które staja się rozciągnięte jak balon. Po przegłodzeniu się żołądek skurczy się do swoich normalnych fizjologicznych rozmiarów 350 cm3.

6. Jedzenie powinno być proste, apetyczne, a co najważniejsze – zdrowe. Nasze żywieniowe nawyki łatwo zmienić. Najważniejsze, aby pamiętać, że jeszcze nikt nie umarł na skutek rozumnego umiaru w jedzeniu, umiera się przeważnie
na skutek obżarstwa.

7. Błędem jest liczenie kalorii, ponieważ cyfry na opakowaniach powstały w drodze teorii, a w praktyce, wewnątrz układu trawiennego proces spalania posiłków jest zupełnie inny. Jeśli liczyć kalorie, to o wiele korzystniej wiedzieć, ile kalorii organizm traci na przyswojenie teoretycznych pustych kalorii. Według badań naukowych, największą ilość energii organizm traci na trawienie białka, następnie tłuszczów, a dopiero potem węglowodanów. I jeszcze jeden istotny fakt – na trawienie białka i tłuszczów organizm „wydaje” ze swoich zapasów duże ilości witamin, makro i mikroelementów. Produkty pochodzenia roślinnego posiadają wszystkie konieczne do trawienia składniki w pełnym komplecie. Cała różnorodność produktów rafinowanych, słodyczy i artykułów pochodzenia zwierzęcego nie jest pełnowartościowa.

8. Produkty zawierające tłuszcz i białko są ubogie w błonnik, a błonnik jest stymulatorem pracy jelita grubego. Jelito grube zaś  jest bezpiecznikiem naszego zdrowia.

9. Nadmiar tłuszczu pogarsza pracę wątroby, prowadzi do zapalenia dróg żółciowych i razem z kwasem mlekowym i solami wapnia tworzy kamienie w woreczku i w nerkach.

10. Nadmiar nie strawionego tłuszczu nadaje ciału człowieka żałosny wygląd, ponieważ mięśnie obrastają galaretowatymi fałdkami, człowiek staje się podobny do kuli i leniwy, co nieuchronnie prowadzi do chorób serca i układu krążenia.

11. Preferowana tłusta kuchnia w ciągu ostatnich 30 lat w wielu krajach doprowadziła do fatalnego stanu zdrowia społeczeństwa. Jeśli nie zmienimy swoich nawyków żywieniowych, skutkiem będą choroby i cierpienia.

12. Można jeść wszystko, ale nie dopuścić, by fałdka tłuszczu na brzuchu przekroczyła 1-2 cm. W przeciwnym razie, wcześniej czy później, pojawią się kłopoty z różnych powodów zdrowotnych.

Zapraszam do przeczytania innych artykułów zawierających ciekawe informacje na temat zdrowego odżywiania i odchudzania propagowanych przez Michała Tombaka. Kliknij TUTAJ.

Źródło „Droga do zdrowia” Michał Tombak

Książki Michała Tombaka kupisz TUTAJ.

Leave a Reply