Zdrowa Odnowa

czyli jak zadbać o siebie, jak się zdrowo odżywiać i skutecznie schudnąć

zmęczenie fizyczne, psychiczne i duchowe

Zmęczenie fizyczne, psychiczne i duchowe – jak rozpoznać

| brak komentarzy

Żyjemy w wymagających czasach, naznaczonych skutkami pandemii. Na co dzień towarzyszy nam stres i zmęczenie. Nie słuchamy naszego organizmu, który często doświadcza lęku o zdrowie nasze i bliskich, o pracę oraz frustracji, że możemy mieć tego czego chcemy i jak chcemy, że jesteśmy ograniczeni przez różne wymogi.

Myślimy, że jakoś damy radę, że jeszcze trochę wytrzymamy, że musimy jakoś sobie poradzić lub wpadamy w poczucie, że nic nie możemy zrobić, czujemy bezsilność i bezradność. I nawet gdy zapala się kontrolka ostrzegająca, bo mamy problem ze spaniem, dopadają nas choroby, wszystko nas drażni, często reagujemy wybuchami złości lub przeciwnie nie mamy już siły na cokolwiek, to nie robimy nic, aby wreszcie zadbać o siebie.

Według mnie to idealny czas, aby wreszcie zająć się sobą i zauważyć wszystkie aspekty nas, nie tylko nasze ciało. Jednak nawet patrząc na same ciało i jego podstawowe potrzeby tj. odpowiednie odżywianie, nawadnianie, sen, ruch, dotlenienie to jest to już bardzo dużo, właściwie to fundament dobrego samopoczucia.

Trzeba jednak pamiętać, że osoba to nie tylko ciało. Każdy z nas jest jak taboret na trzech nogach. Ciało to tylko jedna noga, a pozostałe dwie to psychika i duch. Aby taki taboret stał stabilnie to wszystkie trzy nogi muszą być takiej samej długości i równie mocne.

Rodzaje zmęczenia

Gdy jesteśmy skrajnie przemęczeni to nie tylko czujemy to w naszym ciele, ale także doświadczamy zagubienia emocjonalnego i drętwienia duchowego. W takiej tez kolejności rozwija się nasze przemęczenie. Jako pierwsze odczuwamy zmęczenie fizyczne – czujemy je w ciele, bo jest ono zmęczone i słabe. Na tym etapie łatwo się zregenerować. Wystarczy się wyspać i odpocząć..

Kolejnym etapem jest zmęczenie psychiczne. Pojawia się przy przewlekłym zmęczeniu fizycznym i towarzyszącym mu napięciu i stresie. Nasz układ nerwowy jest coraz bardziej przeciążony i pojawiają się problemy nerwicowe.

Jeżeli sytuacja nie ulegnie poprawie to umęczone ciało i psychika wchodzi na kolejny etap i dopada nas zmęczenie duchowe. Dochodzimy do momentu, że nie cieszy nas to, co kiedyś nas cieszyło, coś co było dla nas ważne już takie nie jest. Ogarnia nas poczucie beznadziei i bezsilności.

Stan przemęczenia i co dalej?

Im dłużej trwa zmęczenie, przechodząc przez kolejne etapy, tym dłuższa jest droga powrotna do pełni sił i radości. Ale… i tu wreszcie coś pozytywnego :) … zawsze jest możliwy powrót do szczęśliwego i spełnionego życia. I o tym właśnie będę pisać w najbliższym czasie na moim blogu, bo myślę, że tego nam teraz najbardziej potrzeba.

Każdy zasługuje na szczęśliwe i spełnione życie, i dla każdego jest to możliwe. Nie twierdzę, że dzieje się to szybko i samo z siebie, ale jeżeli chcesz ze mną wyruszyć w tę drogę to zapraszam :)

A może jednak warto pozwolić sobie na odrobinę przyjemności? :) Zapraszam TUTAJ

Click on any of these buttons to help us to maintain this website.      

Leave a Reply