Zdrowa Odnowa

czyli jak zadbać o siebie, jak się zdrowo odżywiać i skutecznie schudnąć

sposób Stefanii Korżwskiej na jesienną depresję

Jesienna depresja – jak się przed nią obronić?

| 4 komentarze

W obecnych czasach słowo „depresja” jest coraz częściej nadużywane. Czasami określamy nim spadek nastroju, chwilową niedyspozycję, ogólną ociężałość i niechęć do wysiłku. Objawy takie nasilają się jesienią i zimą. Nazywamy je potocznie depresją sezonową. Według Stefani Korżawskiej nie istnieje coś takiego jak depresja jesienna. Według niej jest to naturalny stan, w którym nasz organizm zwalnia, podobnie jak dzieje się to w przyrodzie. Dawniej zajęcia ludzi w okresie jesienno-zimowym wyglądały inaczej niż wiosną i latem. Częściej przebywali w domach, spotykali się z sąsiadami, a czynności przez nich wykonywane nie wymagały dużego wysiłku fizycznego. Dzisiaj mimo tego, że nasze organizmy funkcjonują podobnie, to nasza aktywność jest przez wszystkie pory roku taka sama. To powoduje przeciążenie naszego organizmu, które manifestuje się gorszym samopoczuciem.

Jak poradzić sobie z tzw. „jesienną depresją”?

Zachęcam do obejrzenia i wysłuchania materiału nagranego przez panią Stefanię Korżawską na temat depresji, w tym także tej sezonowej oraz sposobów, jak pomóc sobie przetrwać jesień i zimę i być w dobrym nastroju.

Książkę pani Stefanii Korżawskiej „Od depresji do życia” można zamówić klikając TUTAJ

Czym jest depresja?

To bardzo poważna choroba, której nie można lekceważyć. Często wymaga farmakoterapii i konsultacji u lekarza psychiatry.

Jeżeli interesujesz się tym tematem, bo przypuszczasz, że ktoś z Twoich bliskich może być chory na depresję, a może to Ty potrzebujesz pomocy, to zachęcam do obejrzenia filmu nagranego z udziałem ks. Grzegorza Kudlaka – psychologa i psychoterapeuty.

Polecam także inne filmy i programy nagrane przez ks. Kudlaka, które można znaleźć je na youtube.com  i na stronie boska.tv.

 

>

jeden komentarz

 1. Nie ma uniwersalnej metody. Każdy ma a przynajmniej powinien mieć indywidualny sposób

  • Witam na moim blogu :)

   Pewnie tak, zwłaszcza jeśli chodzi o tzw. jesienną depresję. Warto jednak korzystać z wiedzy, którą inni chętnie się dzielą.
   Może skorzystajmy z tego miejsca, aby podzielić się swoimi sposobami.

   W przypadku depresji chyba lepiej skonsultować się ze specjalistą, niż szukać sposobów radzenia sobie na własną rękę.

 2. Mogę polecić jeszcze słuchawki do światłoterapii. Mało osób wie, że oprócz lamp są słuchawki które są o wiele praktyczniejsze ze względu na czas stosowania (6-12 min) oraz mobilność – są małe i można je wszędzie zabrać. Warto, żeby ludzie o nich się dowiedzieli

Dodaj komentarz