Czy hormony mają wpływ na odchudzanie?
Generalnie wszystkie sposoby na odchudzanie sprowadzają się do zdrowej i ekologicznej (na bazie produktów nieprzetworzonych i bez konserwantów) diety. Wiele osób próbuje schudnąć i albo doświadczają efektu jojo, albo wskazówka, jak zaklęta, zatrzymuje się i mimo wielu wysiłków nie spada. Z takim problemem zetknęła się również Jillian Michaels, autorka książki „Opanuj swój metabolizm”, w której odpowiada na pytanie: Czy hormony mają wpływ na odchudzanie?Jak pisze, jej dieta składała się głównie z produktów bez tłuszczu, bez cukru i innych węglowodanów, a nadal miała ponad siedem kilo nadwagi. Dopiero po badaniach u endokrynologa doznała olśnienia. Okazało się, że ma zupełnie rozregulowany układ hormonalny i to on decydował o tym, że energia z pożywienia zamiast być spalana, była magazynowana.
Jaki wpływ na odchudzanie mają hormony?
Zdaniem endokrynologów, jeżeli w organizmie panuje równowaga hormonalna, nie ma problemu z nadwagą. Przybieramy na wadze, gdy równowaga ta jest zachwiana. Najczęstszym powodem jest nasza dieta i tryb życia. Nieregularne posiłki oraz drastyczne diety powodują podniesienie poziomu hormonu odpowiedzialnego za apetyt, przez co jest on zwiększony. Poziom hormonu odpowiedzialnego za spalanie i metabolizm spada, gdy nie dosypiamy. Hormon sytości osłabiają napoje gazowane. Aby zmniejszyć poziom stresu potrzebna jest aktywność fizyczna, a jeżeli jest wysoki jego poziom to pojawia się głód na pokarmy tłuste i węglowodany i jeszcze dodatkowo informuje on organizm, że jest ciężko i należy robić zapasy, przez co odkładana jest tkanka tłuszczowa na brzuchu. Hormon odpowiedzialny za spalanie cukrów łatwo rozregulować spożywając dużą ilość słodyczy.
Jak przywrócić równowagę hormonalną?
Jillian Michaels proponuje, aby:
– usunąć z diety wszystkie produkty, które naruszają równowagę hormonalną oraz oczyścić organizm z toksyn. Do produktów rozregulowujących układ hormonalny należą produkty wysoko przetworzone takie, jak gotowe dania, gotowe desery, wędliny z proteinami sojowymi, żelatyną, barwnikami oraz wszystko, co zawiera sztuczne substancje słodzące, zagęszczające i stabilizujące, sztuczne barwniki i inne sztuczne dodatki. Do produktów tych należą też te, które zawierają glutaminiany, w tym glutaminian sodu, białka hydrolizowane czy ekstrakt z drożdży. Należy też zwrócić uwagę na zawartość tłuszczów trans oraz napis na etykietach „uwodorniony”, „częściowo uwodorniony”, „utwardzany. Należy unikać także produktów z oczyszczonego ziarna zbóż, rafinowanego cukru lub jego zamienników (syrop kukurydziany, słód jęczmienny. Ograniczyć należy pokarmy z ziemniaków, dyni oraz groszku oraz owoców tropikalnych, ze względu na dużą ilość cukrów. Dodatkowo powinniśmy kontrolować ilość kofeiny dostarczanej do naszego organizmu.
– wprowadzić do jadłospisu składniki odżywcze pomagające w ustaleniu równowagi hormonalnej oraz spalaniu tkanki tłuszczowej. Jillian proponuje zadbać o odpowiednią ilość warzyw liściastych, m.in. papryki, a z warzyw skrobiowych stosować pasternak i buraki. Aby zadbać o tarczycę produkującą różne hormony warto wprowadzić do jadłospisu ryby morskie: (łosoś, sardynki, sardele), oliwę z oliwek, awokado, orzechy, migdały oraz ziarna sezamu, pestki z dyni, jogurt i gotowany szpinak. Poziom hormonu głodu możemy wyrównać poprzez jedzenie produktów z węglowodanów złożonych, czyli pełnoziarniste pieczywo, makaron z mąki z grubego przemiału. Pomaga również zjedzenie obfitego śniadania składającego się z owsianki, połówki banana i chudego jogurtu.
– zadbać o równowagę w całym naszym życiu – zadbać o regularne posiłki, odpowiednią ilość snu oraz o regularne rozładowywanie napięcia i stresu.
Tak więc, odpowiednio modyfikując swoją dietę i zwyczaje żywieniowe, zrównoważymy swój układ hormonalny, opanujemy metabolizm i bez specjalnego wysiłku osiągniemy prawidłowa wagę i utrzymamy ją.
Obecnie w sprzedaży są następujące książki Jillian: „Opanuj swój metabolizm” oraz „Opanuj swój metabolizm. Książka kucharska”, w której znajduje się ponad 125 przepisów na pyszne dania, które mogą być przygotowane w 30 minut, a nawet szybciej; porady kucharskie i podręczne wskazówki, które ułatwią dostarczenie organizmowi maksymalnej ilości składników odżywczych i utratę wagi; przystępnie sformułowane zasady zdrowego odżywiania; analizę wartości odżywczych każdej potrawy: ilości tłuszczu, węglowodanów, kalorii itp.
Zapraszam do przeczytania innych artykułów na moim blogu na temat zdrowego i skutecznego odchudzania.