jak zrobić mleko roślinne w Soyabelli
Jak zdrowo się odżywiać

Jak zrobić mleko roślinne w Soyabelli?

5/5 - (2 votes)

Dzisiaj zapowiadany post o tym, jak zrobić mleko roślinne w Soyabelli np. z ryżu, migdałów, płatków owsianych, wiórków lub płatków kokosowych itp. Ogromnym atutem tego konkretnego urządzenia, czyli Soyabelli, jest to, że przy jego pomocy możemy robić mleko na zimno lub na gorąco. Na gorąco (opcja Milk) robimy z nasion zbóż, a na zimno (opcja Mill) – z pozostałych, czyli z migdałów, płatków (wiórków) kokosowych.

To nie jedyne możliwości tego urządzenia, więcej opisałam w poście „Soyabella – urządzenie do robienia mleka roślinnego”, dzisiaj skupię się tylko na przygotowaniu mleka.

Oczywiście mleko zbożowe możemy również przygotować w opcji Mill gdy wlejemy do dzbanka wodę w temp. 80 stopni i tylko zmiksujemy około 3 razy, z krótkimi przerwami. Taka możliwość dotyczy tylko ziaren w płatkach, np. płatków owsianych.

Ważne jest, aby nasiona namoczyć przez kilka godzin. Powoduje to uwolnienie związków, które pomagają przyswoić substancje odżywcze.

Jeśli chodzi o moje ulubione mleka, to ja najczęściej robię mleka mieszane w opcji Milk, czyli na gorąco.

Przepis na mleko z ryżu, migdałów, płatków owsianych i wiórek kokosowych z Soyabelli – urządzenia do robienia mleka roślinnego

Mój ulubiony przepis :) 
(na co dzień wsypuję „na oko”, na potrzebę tego wpisu postarałam się przeliczyć na miarki- miarka dołączona jest do urządzenia)

1/3 miarki ryżu
1/2 miarki płatków migdałowych
łyżeczka wiórków kokosowych lub kilka płatków kokosowych
szczypta soli
1/4 – 1/2 łyżeczki cukru (6-8 daktyli)
2 łyżeczki nasion słonecznika (łyżka oleju)
opcjonalnie: trochę cukru waniliowego

Nasiona płuczemy, moczymy min. 3 godziny, wlewamy przez metalową nakładkę od urządzenia – woda znajduje się w pojemniku, a nasiona w nakładce, wsypujemy pozostałe składniki, dolewamy wodę do potrzebnego poziomu (ja wlewam do poziomu pośrodku wyznaczonymi minimum i maksimum). Zakładamy część z silniczkiem i zakładamy całość na pojemnik. Podłączamy do prądu, włączamy opcję Milk, czekamy, aż się pogrzeje, potem miksowanie kilka razy (urządzenie samo miksuje) i gotowe! :) Łatwiej i szybciej się nie da :)

mleko_Soyabella (300 x 309)

Słonecznik lub olej pełnią funkcję naturalnego emulgatora.
Jeśli chodzi o dosładzanie, to początkowo stosowałam daktyle, jednak dają jeszcze większą mazistość mleka, czego ja za bardzo nie lubię, a dodatkowo daktyle bez pestek, ponieważ są z wierzchu trochę suche, po zmiksowaniu na dnie naczynia zostawiają ciemne drobinki. Dlatego ja zastąpiłam daktyle odrobiną cukru około 1/3 łyżeczki. Można oczywiście dosładzać miodem, wszystko zależy od upodobań.

Przepisy na mleko roślinne z Soyabelli

Inne przepisy na mleko roślinne kilku składnikowe:

Mleko jaglane:

1/4 miarki kaszy jaglanej
1/2 miarki migdałów namoczonych
8 migdałów

Mleko jaglano – kokosowe

1/2 miarki kaszy jaglanej
kilka-kilkanaście płatków kokosowych

UWAGA: kaszę jaglaną dobrze wcześniej przepłukać i przelać wrzątkiem, aby straciła goryczkę.

Mleko kokosowo- słonecznikowe

1/2 miarki wiórek
1/2 miarki pestek słonecznika
6 daktyli

Mleko migdałowo-ryżowo-jaglane

migdały, ryż, kasza jaglana po 1/3 miarki
wiórki kokosowe
miód
opcjonalnie: sezam

Mleko owsiano-kokosowe

2 łyżki płatków owsianych
1/4 miarki płatków kokosowych

Oczywiście można robić mleka tylko z jednego składnika. Myślę, że każdy znajdzie dla siebie najlepszą wersję mleka roślinnego, a Soyabella na pewno mu w tym pomoże :)

Smacznego :)

Oryginalną maszynkę do robienia mleka Soyabellę kupisz TUTAJ 

Edycja 26.01.2022r. :)

Od napisania tego tekstu minęło już sześć i pół roku :) Serio, serio :D Jak ten czas szybko leci… Soyabelka nadal ma swoje miejsce w mojej kuchni i cały czas jest używana. Wprawdzie czasem się wyłączy, bo styki już pewnie trochę zaśniedziały, ale i tak taki czas w sumie bezawaryjnego i intensywnego użytkowania jest niezłym wynikiem.

Podzielę się przepisem na moje mleko, najbardziej ulubione, w wersji mocno roboczej i bardzo praktycznej, bo bez potrzeby używania miarki. Wyewoluował on z mojego pierwotnego ulubionego przepisu na mleko w trakcie częstego przygotowywania go.

Przepis na moje ulubione mleko roślinne z Soyabelli nr 2 :)

Do pojemnika do robienia mleka wsypujemy:

  • garść ryżu
  • garść płatków owsianych
  • garść wiórek kokosowych
  • garść płatków migdałowych lub namoczone wcześniej całe migdały i obrane ze skórki

Przepłukujemy pod wodą (pojemnik do robienia mleka roślinnego ma dziurki, więc woda przelatuje) i wstawiamy do Soyabelli, do której wlaliśmy już wodę. Ja nastawiam zawsze na maksymalną objętość czyli 1,8 l. Włączamy Soyabellę i po kilku minutach mleko jest gotowe.

Ponieważ ja używam tego mleka do granoli Sante bez pszenicy, a jest ona trochę słodka od owoców lub karmelu, dlatego nie słodzę już mleka. Dzieci wykorzystują to mleko do płatków wszelakich, a tam cukru… każdy wie ile :D więc one też nie potrzebują dosładzać mleka, ale oczywiście jeżeli ktoś chce, można dodać trochę cukru lub np. daktyli.

Smacznego :)

Oryginalną maszynkę do robienia mleka Soyabellę kupisz tutaj, a więcej informacji na temat wykorzystania Soyabelli znajdziesz w innym artykule na moim blogu –> tutaj.

Jeden komentarz

  • Ewa Rekus

    Też mam Soyabellę, od 5lat, nigdy się nie zepsuła, oprócz 1 sitka któremu urwało się dno i mieliło razem z mlekiem… co i tak nie udakodziło „śmigła” :)
    Dziekuję za przepisy, ostatnio mam problem z rozwarstwieniem mleka. POZDRAWIAM!

Leave a Reply