Jazda na rowerze – jakie korzyści nam daje
Sezon rowerowy już w pełni :) Sprzyja temu pogoda i to, że jazda na rowerze jest jedną z najpopularniejszych form aktywnego spędzania czasu wolnego. Rower jest też dla wielu osób alternatywnym środkiem transportu do szkoły, pracy, czy na małe zakupy, zwłaszcza wtedy, gdy utrudnione jest korzystanie z własnego samochodu czy komunikacji publicznej.
Dla wielu osób, które chcą zadbać o swój organizm, ale nie lubią ćwiczyć w pomieszczeniach i nie dla nich są siłownie czy zajęcia fitness, jazda na rowerze jest idealnym rozwiązaniem, by poprawić kondycję i wygląd lub pozbyć się zbędnych kilogramów. Odchudzanie w takiej formie to dla wielu sama przyjemność!
Niektóre osoby wybierają przejażdżki rowerowe, bo potrzebują ciszy i spokoju. Dla nich samotne wyprawy rowerem są idealnym sposobem na regenerację. Natomiast osoby, które lubią bycie w towarzystwie wybierają wycieczki rowerowe w towarzystwie rodziny czy znajomych.
Jak widać jazda na rowerze jest odpowiedzią na różne nasze potrzeby. Często możemy dzięki temu połączyć przyjemne z pożytecznym, także w aspekcie zdrowia czy oszczędzania. Jakie więc są korzyści zdrowotne z takiej formy ruchu i jakie przynosi efekty dla naszego organizmu?
Jazda na rowerze jako sposób na odchudzanie
Dzięki jeżdżeniu na rowerze przede wszystkim możemy spalić nadmiar kalorii. Przy spokojnej jeździe tracimy około 500 kcal w czasie godziny. Pokonywanie trasy z większą prędkością pozwala spalić nawet 800 kcal. Razem ze spalanymi kaloriami tracimy także zbędny tłuszczyk, a dodatkowo wzmacniamy mięśnie pośladków, łydek, ud, podudzia i brzucha. Nasze ciało staje się więc piękne i smukłe. Dodatkowo pobudzone do pracy mięśnie pobierają zapasy energii z komórek tłuszczowych, dzięki czemu nie tylko chudniemy, ale też normalizuje się poziom cukru we krwi.
W przypadku osób, których wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi więcej niż 26, jazda na rowerze jest lepsza niż bieganie, czy ćwiczenia na siłowni czy wiele innych rodzajów aktywności, ponieważ przy wysokim BMI wskazane jest, aby w trakcie wysiłku fizycznego generować jak najmniej stresu i obciążeń (jazda na rowerze sprzyja rozluźnieniu i relaksacji i nie obciąża stawów).
Co dodatkowo daje nam jazda na rowerze?
Jazda rowerem poprawia wytrzymałość, moc i szybkość mięśni kończyn dolnych, pośladków oraz wymusza napięcie mięśni pleców, przedramion czy brzucha. Jest także gimnastyką dla naszego kręgosłupa, co jest szczególnie ważne u osób, których praca wymaga kilkugodzinnego siedzenia.
Oprócz kształtowania mięśni dolnej partii ciała oraz utraty zbędnych kilogramów, jazda na rowerze wspomaga nasz organizm na wiele różnych sposobów, przede wszystkim zwiększa się wydolność organizmu. Nawet jazda rekreacyjna na rowerze czy pokonywanie krótkich tras np. do pracy poprawia wydolność układu krążenia. Efektem jest zwiększona objętość wyrzutowa serca oraz jego pojemność minutowa, obniża się ryzyko zachorowania na miażdżycę, zawały i udary. To bardzo ważny element profilaktyki zdrowotnej, . Wytrenowany mięsień sercowy, zmuszany do intensywnej pracy podczas wysiłku, w czasie spoczynku zmniejsza częstotliwość swoich skurczów. Dzięki takiej formie aktywności krew jest lepiej dotleniona, serce wydajniej pracuje, zwiększa się pojemność płuc. Zapobiega również żylakom i przeciwdziała zakrzepom. Dodatkowo obniża się ciśnienie krwi, poprawia metabolizm, wzmacnia odporność, maleje ilość tzw. „złego cholesterolu”, a zwiększa ilość „dobrego”.
Dodatkowo sam ruch naprzemienny nóg, czyli pedałowanie, jest idealny w rehabilitacji kończyn dolnych przy problemach ze stawami kolanowymi oraz wspiera pracę jelit, zwłaszcza jelita grubego.
Jazda na rowerze poprawia nasze samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Taki wysiłek fizyczny daje naszemu organizmowi zastrzyk endorfin, redukuje stres, oczyszcza z toksyn. Dzięki temu jesteśmy bardziej odporni na stres i zmęczenie. Sam fakt, że przebywamy na świeżym powietrzu obcując z naturą i ciszą, daje nam wyjątkową możliwość regeneracji i wyciszenia.
Dla kogo najlepsza jest jazda na rowerze?
Jazda na rowerze to sport właściwie dla KAŻDEGO. Zarówno dla osób starszych, jak i młodszych, szczupłych i tych bardziej pulchnych, dla mężczyzn i kobiet. Na rowerze jeździć może każdy! Jedynymi przeciwwskazaniami są poważne schorzenia układu krążenia oraz zaawansowana choroba stawów i kręgosłupa.
Jazda rowerem obok np. pływania, to zalecana forma aktywności dla osób z nadwagą, czy chorobami zwyrodnieniowymi stawów. Ruch na rowerze jest nieinwazyjny, naturalny i nie obciąża układu szkieletowego osoby ćwiczącej.
Ważne jest jednak, aby przygotować się do naszych eskapad rowerowych. Należy zadbać o odpowiedni dobór roweru (jego wielkość), a także o odpowiednią wysokość siodełka i odległość kierownicy. Jadąc na rowerze powinniśmy czuć komfort, bez zbędnego napięcia lub ucisku mięśni, ani bólu stawów. Złe ustawienie kierownicy i siodełka czy niewłaściwy dobór roweru może prowadzić nawet do kontuzji.
Kiedy możemy poczuć pierwsze efekty jazdy na rowerze?
Jak każdy rodzaj aktywności fizycznej, jazda na rowerze, aby przyniosła efekty, nie może być zdarzeniem jednorazowym. Owszem, nawet po jednym razie, poczujemy się odprężeni i dotlenieni. Jednak, gdy chcemy zrzucić zbędne kilogramy, to za mało. Ważne jest aby ta forma ruchu stała się regularna. Specjaliści polecają min. 1-2–godzinne przejażdżki, przynajmniej dwa razy w tygodniu. Warto również zadbać o odpowiednią, dobrze zbilansowaną dietę, opartą na warzywach, bez słodyczy czy fast foodów. Dopiero wtedy można zaobserwować korzystne zmiany w funkcjonowaniu naszego ciała i w wyglądzie fizycznym.
Jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę rowerową warto zacząć od krótkich tras i traktować to jako przyjemne spędzanie czasu wolnego. Z czasem stopniowo możemy zwiększać dystans i wysiłek fizyczny. Dzięki temu nasze mięśnie stopniowo przyzwyczają się do wysiłku, a nam pozwoli to uniknąć zakwasów czy przeciążeń.
Pamiętajmy o uzupełnianiu płynów podczas jazdy! Zawsze zabierajmy ze sobą wodę lub płyny izotoniczne i popijajmy co jakiś czas kilka łyków (nie czekajmy, aż poczujemy pragnienie).
Nie ma znaczenia, jaki rower wybierzemy, czy będzie to rower miejski czy trekkingowy, ważne jest natomiast, aby był wyposażony w przerzutki, które pozwolą na efektywna i niemęczącą jazdę.
Jeśli szukasz odpowiedniego roweru w najlepszej cenie, to TUTAJ znajdziesz szeroką ofertę rowerów dla kobiet, TUTAJ dla mężczyzn, a TUTAJ dla dzieci.
Jeżeli natomiast szukasz rowerka dla maluszka znajdziesz go TUTAJ
Zapraszam do przeczytania innych moich tekstów na temat zdrowego stylu życia
2 komentarze
Monika
Jazda na rowerze pozytywnie wpływa na stan fizyczny, ale i psychiczny. To mój sposób na stres :)
Agnieszka Kwiatkowska
Dokładnie :) pozdrawiam ciepło