jedzenie pobudzające mózg
Jak zdrowo się odżywiać

Jedzenie pobudzające mózg do lepszej pracy

5/5 - (1 vote)

Dbając o to, co jemy, możemy poprawić nasze zdolności poznawcze, chronić mózg, a także wspomóc jego możliwości regeneracyjne. Dobrze odżywiony mózg pozostanie sprawny i wydajny przez długie lata. Czego zatem potrzebuje nasz mózg, aby jak najdłużej sprawnie funkcjonować? Jak możemy o niego zadbać? Jakie jest najlepsze jedzenie pobudzające mózg?

Jedzenie pobudzające mózg – propozycja 13-dniowego planu

Przedstawię dzisiaj propozycję zmian żywieniowych, w formie planu 13-to dniowego, które zapewnią dobrą formę naszego mózgu i całego układu nerwowego.

Dzień I
Śniadanie – budzimy umysł

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Rano po 8-12 godzinach bez jedzenia nasz mózg pracuje na zwolnionych obrotach, czerpiąc z rezerw glukozy, pozostałych jeszcze w organizmie. Pełnowartościowe i dobrze zbilansowane śniadanie pozwoli uruchomić wszystkie funkcje mózgu, tak byśmy nie cierpieli z powodu ospałości, zmęczenia i braku koncentracji.

Postanowienie dnia!

Moje śniadanie zawiera co najmniej 3 składniki – produkt białkowy, owoc, warzywo. Uzupełniam płyny w organizmie.

Dzień II
Lekka kolacja, by pomóc mózgowi odzyskać siły

W nocy, podczas snu, porządkuje informacje uzyskane w ciągu dnia, odpoczywa, śni… Każda z tych faz jest niezbędna, by następnego dnia nasze zdolności umysłowe były na dobrym poziomie. Najlepszym sposobem na poprawienie jakości snu, a tym samym i pracy mózgu, jak lekka i pełnowartościowa kolacja.

Postanowienie dnia!

Aby zapewnić sobie dobry sen, wieczorem unikam łączenia mięsa, wędlin i serów.

Dzień III
Unikamy toksyn, aby mózg był w dobrym zdrowiu

Żywność, którą jemy zawiera dodatki konserwujące, pestycydy, metale ciężkie, tlenek glinowy i inne szkodliwe składniki. Nawet, jeżeli są one spożywane w małych ilościach, zakłócają pracę mózgu.

Postanowienie dnia!

Staram się wybierać produkty naturalne i bez konserwantów.

Dzień IV
Czekolada – pobudza mózg i poprawia nastrój

Czekolada, a dokładnie zawarte w niej kakao, posiada właściwości pobudzające i rozluźniające. Wpływa relaksująco, działa antydepresyjnie oraz wzmacnia uwagę. Kakao jest źródłem magnesu i przeciwutleniaczy, zawiera również wiele substancji o działaniu ochronnym. Czekoladę można jeść regularnie, ale rozsądnie, gdyż jest bardzo kaloryczna.

Postanowienie dnia!   Unikam białej czekolady, za to jem gorzką czekoladę. Zjadam najwyżej 1-2 kawałki dziennie.

Dzień V
Woda – pijemy odpowiednie ilości płynów

Woda to główny składnik mózgu, jest również niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Umożliwia obieg składników odżywczych, ale bierze również udział w usuwaniu niepotrzebnych substancji.

Postanowienie dnia!   Regularnie popijam wodę w ciągu dnia. Piję wody o różnym składzie mineralnym.

Dzień VI
Ograniczamy spożycie soli – w trosce o naczynia krwionośne

Nadmiar soli powoduje nadciśnienie i uszkadza naczynia krwionośne, również te zasilające mózg.

Postanowienie dnia!   Staram się ograniczyć stosowanie soli, natomiast częściej używać ziół i różnorodnych przypraw.

Dzień VII
Cukry proste – zastrzyk energii

Głównym źródłem energii dla mózgu jest glukoza, która powstaje w wyniku przemiany cukrów zawartych w pokarmach. Nie znaczy to jednak, że jedzenie słodyczy jest niezbędne dla dobrej pracy mózgu. Produkty zawierające cukier należy dawkować z umiarem.

Postanowienie dnia!   Staram się ograniczyć używanie cukru do słodzenia herbaty i innych napojów. Przygotowując desery zmniejszam ilość cukru na korzyść owoców i przypraw.

Dzień VIII
Cukry złożone – energia na dłużej

Mózg potrzebuje stałego dopływu glukozy, lecz nie potrafi jej magazynować. Cukry złożone zawarte w makaronach, pieczywie pełnoziarnistym i warzywach powodują, że energia z pożywienia jest uwalniana do krwioobiegu powoli, co zapewnia sprawność umysłu przez cały dzień.

Postanowienie dnia!

Do każdego posiłku zjadam porcję pełnoziarnistego chleba. Jem warzywa strączkowe i orzechy.

Dzień IX
Kwasy omega-3 – poprawiamy jakość połączeń nerwowych

Osłonki komórek nerwowych składają się m.in. z kwasów tłuszczowych omega-3. Ich obecność w organizmie zapewnia dobrą komunikację między neuronami. Nasz organizm, ponieważ nie potrafi syntetyzować kwasów omega-3, zmuszony jest czerpać go z pożywienia.

Postanowienie dnia!

Stosuję olej rzepakowy i jem orzechy włoskie.

Dzień X
Polifenole i karotenoidy – zabezpieczenie dla mózgu

Są to związki chemiczne występujące w roślinach. Chronią komórki organizmu przed procesem starzenia się, są silnymi przeciwutleniaczami, a także poprzez poprawę mikrokrążenia sprawiają, że nasz mózg jest dobrze dotleniony.

Postanowienie dnia!

Jem warzywa sezonowe przez cały rok z różnych grup kolorystycznych.

Dzień XI
Tryptofan – na dobry nastrój i smaczny sen

To aminokwas biorący udział w syntezie serotoniny, nazywanej często hormonem szczęścia i melatoniny- odpowiedzialnej za dobry, zdrowy sen. Serotonina zaś odgrywa ważną rolę w poprawie nastroju i jakości snu.

Postanowienie dnia!

Jem produkty mleczne także z dodatkiem ryżu, kasz, makaronu. Piję szklankę mleka przed snem.

Dzień XII
Witaminy – ochrona i zapewnienie młodości mózgu

Do dobrego funkcjonowania mózgu i całego układu nerwowego potrzebujemy witamin.

Witamina B1 – potrzebna do przyswojenia glukozy i neutralizacji niepotrzebnych pozostałości przemiany materii. Witamina C – działa przeciwutleniająco oraz warunkuje prawidłową syntezę niektórych białek. Witamina E – razem z witaminą C chroni komórki przed działaniem szkodliwych substancji.

Postanowienie dnia!

Wybieram chleb i płatki z pełnego przemiału. Staram się jeść suszone owoce. Codziennie jem surowe warzywa i owoce.

Dzień XIII
Mikroelementy – wzmocnienie, dotlenienie, regeneracja

Miedź – poprawia stan naczyń krwionośnych, bierze udział w syntezie czerwonych krwinek oraz uczestniczy w syntezie dopaminy – „hormonu szczęścia”. Żelazo – potrzebne do tworzenia czerwonych krwinek, przez co przyczynia się do dotlenienia organizmu, także mózgu. Magnez – sprzyja odprężeniu oraz poprawia jakość snu. Selen  – ma działanie przeciwutleniające i przeciwnowotworowe. Cynk – poprawia pracę mózgu, jest silnym przeciwutleniaczem.

Postanowienie dnia!

2 razy w tygodniu jem warzywa strączkowe. Jem wątróbkę, ale nie częściej niż 1-2 razy w miesiącu. Wybieram zielone warzywa, orzechy i warzywa strączkowe. Jem suszone owoce. Piję wodę mineralizowaną.

 

Opisane zmiany żywieniowe zaproponowane w planie na 13 dni to jedzenie pobudzające mózg do lepszej jego pracy i gwarantujące dobre odżywienie tego organu. Przetestuj i ciesz się efektami :)

 

Zapraszam do przeczytania innych artykułów na moim blogu zawierających informacje na temat zdrowego odżywiania.

Leave a Reply